Stávka se dotkne šestadvaceti škol na Třebíčsku

„Mám podchyceno, že do stávky se tímto zapojí 796 lidí jen z našeho okresu,“ nastínil šéf školských odborů Třebíčska Milan Sýkora. Stávkuje většina velkých škol. Ze středních se nepřipojí například Střední průmyslová škola technická v Třebíči.

„Ze čtyřiceti zaměstnanců se chtělo připojit jen asi deset, proto do stávky nejdeme,“ sdělili tamní odboráři.

Za třebíčské katolické gymnázium se k protestům připojilo 23 zaměstnanců, provoz bude tedy omezený. První čtyři ročníky pojedou podle náhradního programu, zbytek žáků se neučí. Základní škola v Okříškách je též uzavřena, školní družina a jídelna ale fungovat budou.

„Já se stávkou naprosto souhlasím. Kantorům jde nejen o lepší výplaty, ale také o dobré podmínky pro naše děti ve školách. Spoustu akcí pro ně dělají zadarmo v rámci volného času,“ vyjádřila se k požadavkům učitelů Petra Němcová z Třebíče, která má syna na ZŠ Benešova.

Kantoři jdou do boje nejen za platy alespoň na současné úrovni, ale i za peníze na vybavení škol.

Vláda chce příští rok navýšit rozpočet v oblasti školství o 933 milionů, odboráři požadují 3 miliardy. Odborářská centrála hlásá, že při předpokládané pětiprocentní inflaci by učitelé měli o dvě procenta nižší platy než letos, školili by se ze svého. Navíc by na vybavení škol přišlo o čtvrtinu méně prostředků než dosud. Pro žáky by to znamenalo dražší obědy, nákup dalších učebnic, méně školních akcí a podobně. Takže by to pocítily především rodičovské peněženky.

„Máme spočítáno, že je potřeba dát 2,5 miliardy na platy a půl miliardy na pomůcky,“ oznámil lídr školských odborů František Dobšík.

A dnešními nepokoji protesty nekončí. Pro nového ministra školství se stane rok 2008 rokem konfrontace – jak vzkazují školští odboráři.

Tato stávka učitelů je od roku 1989 už pátá. Naposledy se dveře škol uzavřely 1. září 2003.

 

Které školy dnes stávkují

Mateřské školy: Police, Budkov

Základní školy Třebíč: Benešova, Horka – Domky, Týnská, TGM, Bartuškova, kpt. Jaroše

Základní školy ostatní: Hrotovice, Jemnice, Želetava, Rudíkov, Budkov, Okříšky ( v provozu bude školní jídelna i družina), Náměšť nad Oslavou – Husova, Komenského, Moravské Budějovice TGM, Budišov, Police

Střední školy Třebíč: hotelová škola, gymnázium státní, obchodní akademie Střední školy a učiliště Moravské Budějovice: gymnázium a SOŠ, střední škola řemesel a služeb Střední odborná škola řemesel a služeb Třebíč vyjádřila tichý souhlas a zůstává též zavřená.

částečný provoz: ZŠ Čáslavice, Jaroměřice nad Rokytnou (stávkuje 5 zaměstnanců), Katolické gymnázium Třebíč (stávkuje 23 zaměstnanců) prima – kvarta mají náhradní program, kvinta – oktáva se neučí