Dražší žákovské obědy či omezení školních akcí. To lze mimo jiné podle odborářů příští rok očekávat

„Bude o čtvrtinu méně peněz na pomůcky. Školení si kantoři budou muset zřejmě financovat sami, a to z platu, který jim vzhledem k předpokládané inflaci klesne o dvě procenta,“ shrnul šéf školských odborů František Dobšík. Stávka kantorů v úterý 4. prosince je tedy podle jeho slov nevyhnutelná.

A školy na Třebíčsku se už mnohde chystají připojit. Třebíčské střední školy zatím předběžně s účastí počítají. Základní školy v okrese tak jednotné nejsou. Někde zavřou dveře úplně, jinde podpoří stávkující alespoň prohlášením.

„S důvody zcela souhlasíme, ke stávce se ale nepřipojíme,“ hlásí již nyní například základní školy v Rokytnici nad Rokytnou či Na Kopcích v Třebíči.

V Okříškách ale mají jasno: „Připojíme se, učit se nebude, ale školní družina i jídelna v provozu budou,“ oznámil tamní ředitel Jaromír Velc.

V třebíčské Základní škole Horka – Domky na Václavském náměstí bude provoz na jeden den přerušen úplně.

A ředitel ZŠ Benešova v Třebíči, která též v úterý úplně zastaví provoz, ke zmiňovaným důvodům přidal další: „Součástí snížení částky na rozpočet školství je i snížení dotace na žákovské obědy a omezení školních akcí.“ Navíc je podle něj vyvíjen tlak na zvyšování počtu žáků ve třídách, což je v rozporu s původními záměry školské reformy.

Lídr školských odborářů pro Třebíčsko Milan Sýkora sdělil, že rodiče dětí, jichž se stávka dotkne, se o omezení provozu v té které škole dozvědí včas, nejčastěji z žákovských knížek svých ratolestí.

Ve středu se vláda rozhodla navýšit státní rozpočet v oblasti školství pro rok 2008 o necelou miliardu.

„Přesněji je to 933 milionů, přičemž jsou v tom zahrnuty ještě církevní i vysoké školy. Není to kompromis, ale pouhá náplast,“ poukázal František Dobšík. Podle odborářů je třeba, aby do regionů přibylo příští rok půl miliardy na učebnice, pomůcky a další vzdělávání učitelů a 2,5 miliardy na platy. Stát má podle nich tendenci přesouvat zodpovědnost za financování vzdělání na zřizovatele škol a rodiče.

Ozývají se hlasy, že jednodenní stávka nic moc nevyřeší. „Stávkou nekončíme, příští rok jsme vyhlásili rokem konfrontace, uvidíme, jak dopadnou avizované vládní reformy,“ zdůraznil šéf školských odborů Dobšík.