Den před Mikulášem budou na řadě míst zavřené školy

„Jeden a půl procenta, které vláda slíbila příští rok přidat, nepokryje ani inflaci, která se má pohybovat okolo pěti procent. Platy ve skutečnosti klesnou,“ upozorňují odboráři. Dráždí je, že není politická vůle přilepšit školským zařízením zejména v regionech. A spočítali si, že pokud by školství mělo držet krok se zmíněnou inflací, bylo by potřeba, aby do něj přitekly tři miliardy.

Prozatímní šéf ministerstva školství Martin Bursík chce podle vlastních slov vytvořit podmínky, aby se avizovaná stávka neuskutečnila. „O požadavku na navýšení rozpočtu o odboráři požadovanou částku tří miliard nelze realisticky uvažovat,“ zdůraznil.

„Jedeme protestovat do Prahy, školu na jeden den zavřeme,“ prozradila Květoslava Dohnalová, která řediteluje škole v Čáslavicích. Ta je po novotě přestěhovaná do obecního multifunkčního objektu, ovšem při vstupu je znát, že i přes velikou snahu kantorů dětem prostředí zútulnit, tu některé vybavení zatím chybí. Například program Internet do škol skončil a bude třeba tuto dnes již nezbytnost financovat z rozpočtu školy.

Rozhodnuti, zda protesty podpoří, ještě nejsou budějovická Základní škola TGM, v Třebíči ZŠ Na Kopcích, ZŠ Bartuškova, Obchodní akademie a Střední průmyslová škola. I když posledně dvě jmenované se přiklánějí k variantě ANO.

Mezi školy, které své dveře nezavřou, patří ZŠ Kpt. Jaroše v Třebíči. Tamní vedení rozhodně není spokojeno s tím, kolik peněz vláda do školství investuje, ale jednodenní protest nepovažuje za příliš účinný. A rodiče jako rukojmí brát nechce.

Prázdniny nebudou mít ani žáci v Rouchovanech, Myslibořicích nebo třeba ve Vladislavi.

„Pokud nepomůže stávka, jsme připraveni rok 2008 vyhlásit rokem konfrontace,“ vzkázal vládě i poslancům šéf školských odborů František Dobšík. O tom, kolik peněz rezort školství v příštím roce dostane, rozhodne sněmovna do půli prosince. Učitelé stávkují už po páté, naposledy to bylo 1. září 2003 a důvody tehdy uváděli úplně stejné.

 

Anketa: Co říkáte na stávku učitelů 4. prosince a jejich požadavek navýšit platy a peníze na pomůcky?

 

1. Antonín Rymeš, 59 let, důchodce, Třebíč

No tak když si myslí, že mají málo, tak ať stávkují. Já už tedy mám děti velké, moc se mě to nedotýká, ale mám tři vnoučata, je už to věc spíše jejich rodičů.

 

 

2. Jan Karas, 42 let, místostarosta, Třebíč

Otázkou je, jak se k tomu postaví třebíčské školy. Obecně se dá říct, že každá koruna je dobrá a v pořádku, ale na druhé straně není splnitelné cokoliv.

 

 

3. Markéta Hasičková, 21 let, sekretářka, Náměšť nad Oslavou

Je to určitě správné, že bude stávka, moje matka je učitelka a často mluví o tom, že je třeba víc peněz ve školství, jak na platy, tak na pomůcky.

 

 

4. Kateřina Kršková, 11 let, žákyně, Třebíč

Že bude stávka, se mi vůbec nelíbí, protože to znamená, že bude zavřená naše škola na ulici Benešova a já tam prostě chodím ráda, učení mě fakt baví, hlavně matika a zeměpis.