„U nás se ke stávce připojí 63 ze 134 kantorů. Chod školy proto zabezpečíme tak, že prváci a druháci se budou učit a třetí a čtvrté ročníky zůstanou doma,“ konstatoval ředitel zmíněné třebíčské průmyslovky Zdeněk Borůvka.

Kde se bude na Třebíčsku např. stávkovat:
ZŠ a MŠ Předín
ZŠ TGM Třebíč
ZŠ Hrotovice
SPŠ Třebíč - polovina

V Předíně nejdou v rámci školy do stávky jen dva zaměstnanci z 27. „Jeden do školy přijde, druhý zůstane doma z důvodu překážky na straně zaměstnavatele,“ vypočítala ředitelka předínské školy Libuše Vyhnálková.

Zavřená bude ve středu škola, školka, družina i školní jídelna. Učitelé včas zapsali informaci dětem do žákovských knížek, stejně jako ji vyvěsili už 3. listopadu na webové stránky školy. „Chceme lepší podmínky pro učitele i nepedagogické pracovníky. Chceme lepší školství pro žáky, pro rodiče, pro budoucnost,“ specifikují důvody svého protestu předínští pedagogové.

Gymnázia se nezapojí

Školští odboráři z centrály avizovali, že očekávají poměrně velké zapojení do stávky od gymnázií. Na Třebíčsku však ani jedno ze tří do protestu nejde. Potvrdili to jak v Moravských Budějovicích, tak v obou gymnáziích v Třebíči.

„U nás bude normální vyučování. Ze 45 pedagogů se připojí pouze osm. To v rámci organizace výuky zvládneme. V této chvíli se většině kolegů zdá, že je stávka malicherná, špatně načasovaná, špatně zorganizovaná, nedělá dobrý dojem na veřejnost,“ uvedla ředitelka Gymnázia Třebíč Alice Burešová.

Brífink k zahájení zimní údržby dálnice D1.
Silničáři jsou připraveni vyjet. Podívejte se

Odbory měly podle jejích slov stávku vyhlásit dřív, když vláda řekla, že nepřidá 15 procent k platu, ale šla na 10 procent. „Nyní je to celé na poslední chvíli, řada škol dala v rámci podzimních prázdnin ředitelské volno až do pátku. Pak se rodičům může zdát, jako by se stále nemělo učit a měly být prázdniny. A koneckonců – byly horší časy a odbory se tehdy neozvaly,“ shrnula Burešová, co si myslí ona sama i řada jejích kolegů. V Třebíči se ze základních škol připojí pouze zmíněná ZŠ TGM.

Pouze jednotlivci

V Náměšti nad Oslavou se v obou základních školách bude normálně učit. V ZŠ Husova vedení školy rodičům oznámilo, že se stávky zúčastní pouze jednotlivci. „Provoz naší školy nebude nijak omezen. Výuka žáků v daných třídách bude zajištěna organizačními změnami,“ informovala škola.

V Moravských Budějovicích pojedou základní, mateřské i střední školy v běžném režimu. Střední škola řemesel a služeb Moravské Budějovice se připojí jen symbolicky.

Ilustrační foto.
Skoro dvacet drážních pokladen v kraji končí, provoz se nevyplácí

„Zaměstnanci naší školy podporují úsilí odborářů o zlepšení podmínek ve školství. Podporu vyjádříme jiným způsobem než stávkou, provoz naší školy, školní jídelny a domova mládeže bude ve středu 6. listopadu bez omezení,“ vzkázalo vedení tohoto vzdělávacího zařízení.

V Okříškách či v Budišově budou školy fungovat v běžném režimu. Stejně tak v Jaroměřicích nad Rokytnou i v Želetavě. Několik pedagogů z jemnické základní školy se rovněž připojí ke stávce. Na výuce to ale nebude znát, děti normálně půjdou na vyučování.

Bramborový guláš

V ZŠ Hrotovice naopak žáci do školy nejdou. „Pro děti z 1. stupně, jejichž rodiče nemohou zajistit doma dohled,  zabezpečíme od 6.00 do 16.00 školní družinu. Pokud se děti nepřihlásí na oběd, přinesou si jídlo na celý den,“ informovala škola rodiče.

 Obědy na tento den jsou po dohodě s vedoucí školní jídelny pro všechny děti automaticky zrušeny. Kdo měl přesto zájem, aby se jeho dítě v družině najedlo, mohl si přihlásit přímo u vedoucí školní jídelny oběd. Jídelníček byl změněný, děti ve středu dostanou bramborový guláš.