Po celé zemi vypovídají lékaři v nemocnicích přesčasy. Třebíčská nemocnice nebude výjimkou. Od prvního prosince tak může dojít k omezení ambulantní péče či prodloužení čekacích dob na odborných pracovištích. „Vypověděla je většina z nás, já taky. Těžko říct, jak to bude do budoucna. Otázkou totiž je, jak bude reagovat vláda. Musím se přiznat, že já osobně nejsem příliš velký optimista. Nemyslím si, že by se to vyřešilo třeba během měsíce. Ale většina kolegů, se kterými jsem se o tom bavil, doufá, že to bude v lednu vyřešené,“ podotkl mladý lékař Jakub Došek, který už dva roky pracuje na chirurgii.

Nemocnice Třebíč, ilustrační foto.
Třebíčští lékaři se přidali k protestu, nemocnice od prosince omezí péči

Omezení mají zasáhnout prakticky všechna oddělení. „Počet lékařů v běžné pracovní době bude výrazně snížen na většině oddělení, v ambulancích i radiodiagnostickém pracovišti. Tedy rentgenu, ultrazvuku, CT či magnetické rezonance. To bude mít za následek delší čekací lhůty, neboť prioritní bude zajištění péče o pacienty v ohrožení života,“ sdělila mluvčí nemocnice Jitka Mácová s tím, že do akce se ze 193 lékařů, kteří v nemocnici pracují, zapojí zhruba čtyřicet procent.

Podle údajů odborného webu Zdravotnický deník půjde konkrétně o šestasedmdesát doktorů. Je to výrazně méně například oproti Jihlavě, kde hned na třech odděleních přesčas vypověděli všichni lékaři a na dvou více než tři čtvrtiny. Přesto je to poměrně velký počet, se kterým musejí pacienti Nemocnice Třebíč počítat.

Těm, kteří do nemocnice chodí na vyšetření jen občas, to ale příliš nevadí. „Mně se to určitě nedotkne. Dnes jsem sem přišel na půlroční kontrolu, tu další budu mít zase až za šest měsíců. O tom vypovídání přesčasů jsem slyšel, ale celkově to moc nesleduji,“ zamyslel se Roman Brabec, který do Třebíče přijel z Náměště nad Oslavou.

Bývalá prodejna v třebíčské nemocnici je zbouraná. Stála v cestě chystanému parkovacímu domu.
Z obchodu v třebíčské nemocnici jsou ruiny, ustoupil budoucímu parkovacímu domu

Hana Jelečková přišla na vyšetření na hematologii. „Chodím sem pravidelně, ale na hematologickém oddělení mi k tomu omezení nic neříkali. Jen se tam bavili, že se snad odkládají operace na gynekologii a ortopedii. Ale mně, která chodí na hematologii, by ta výpověď přesčasů neměla přinést žádný problém,“ uvedla Jelečková.

Nemocnice se bude snažit i nadále poskytovat co nejlepší služby. „Prosíme veřejnost o shovívavost. Vedení nemocnice ve spolupráci s primáři všech oddělení se snaží o zajištění akutní a intenzivní péče v maximálním možném rozsahu,“ prohlásila mluvčí Mácová. „Současně apelujeme na všechny pacienty, aby do nemocnice přicházeli pouze v případě závažných zdravotních problémů a prioritně využívali ordinačních hodin svých praktických lékařů a specialistů, u kterých jsou registrováni,“ doplnila mluvčí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dav lidí a zelený mimozemšťan mezi nimi. V Třebíči otevřela pobočku Alza

Zdroj: Deník/Milan Krčmář