Z každého agropodniku by měly být 13. října vyslány dva až tři traktory na vytipované frekventované trasy v okrese.


Protesty zemědělců proti politice vlády se obyvatel zřejmě citelně dotknou, protože stroje vyrazí na silnice první pracovní den od sedmi do devíti hodin ráno, to znamená v době, kdy školáci míří do škol, lidé do zaměstnání, k lékaři a na úřady.


Pomalu jedoucí kolony traktorů s vlečkami, rozmetadly hnoje nebo třeba senážními vozy se vydají na hlavní tahy, do center měst. Úplné blokády komunikací v plánu nejsou.


„Pojede se od Veverky, tedy odbočky ze silnice I/23 na Rokytnici, až po kruhový objezd u Stop shopu, nového nákupního centra v Třebíči,“ prozradil jeden z účastníků, předseda zemědělského družstva Okříšky František Holásek. Centrum Třebíče tedy průjezd zemědělskou technikou ochromí.


Dalším avizovaným úsekem protestů je mezinárodní trasa E 59, tedy hlavní tah Znojmo – Jihlava. Podle informací ze Zemědělské společnosti Litohoř pojede kolona traktorů od křížení u Martínkova a Lesonic až po Lažínky.


Třetím horkým místem se stane úsek od Jinošova přes centrum Náměště nad Oslavou až po Vícenice u Náměště.


A čtvrtým trasa Vladislav – Trnava, opět přes Třebíč.


Z výčtu je patrné, že komplikace se dají čekat veliké, autobusy zřejmě naberou zpoždění. „Nikdo nás ještě o ničem neinformoval, snad ty prodlevy nebudou nijak obrovské,“ reagoval včera na novinku ředitel TRADO–BUS s.r.o. Jaroslav Soukup.


Ředitel Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina Lukáš Kettner rovněž nic netušil: „O stávce nic nevím. Tak snad houkající sanitku nebude problém pustit,“ sdělil. „Mně to naprosto vyhovuje, aspoň nebudu psát písemku ze zeměpisu,“ prohlásil gymnazista Tomáš z Moravských Budějovic.


Kdo pondělní stávku na Třebíčsku organizuje a proč? Třebíčská agrární komora se připojí k myšlenkám Agrární komory České republiky. Ředitel třebíčské pobočky Karel Coufal vidí stávku jako jednu z posledních možností, jak mohou zemědělci dát najevo nesouhlas s plánovanými škrty v rozpočtu pro příští rok ve svém resortu. Jde o mínus ve výši 9,9 miliardy korun. Pro srovnání: Výdaje do českého zemědělství na hektar užívané půdy se tak dostanou na úroveň 53 procent výdajů v Rakousku nebo Německu. „Zmizí konkurenceschopnost, nebude možné dál modernizovat,“ ohradil se předseda Zemědělského družstva Okříšky František Halásek.