Širé pole, na něm obrovská hromada hlíny s třemi ohromnými stavebnímu stroji na vrcholu, pod ní rozlehlý piknikový stan jak vystřižený z amerického seriálu a hemžení luxusních vozů. Tak takto v prašné atmosféře nádherného dne poklepali kladívky na základní kámen vysoce postavení muži, kteří mají se stavbou obchvatu Moravských Budějovic co do činění, například hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil, generální ředitel ŘSD Alfréd Brunclík, bývalý starosta města Jan Nekula i ten současný Vlastimil Bařinka.

Dýchánek s rautem plným delikates moderoval herec Jan Čenský, který okolo poledne mírně znervózněl: „Ve čtyři hodiny mám být v Čížkovicích až u Lovosic. S Ivanou Andrlovou máme pořad pro děti, takže zase Dělání, potom Praha a Divadlo na Jezerce,“ líčil nabitý program.

„Kdyby všechny obce po cestě měly obchvaty a široké silnice, nepotil bych se teď,“ dodal trochu symbolicky. A svěřil se, že podobné akce slovem doprovází rád: „Nedávno jsem takto účinkoval v Klimkovicích na Severní Moravě. Tam jsem fakt obdivoval nejmodernější tunel v Česku, neuvěřitelné dílo. A město se okamžitě z minuty na minutu po otevření silnice zbavilo ohromné dopravní zátěže.“

Ti, kdo zůstali, posvačili lososa, kančí guláš či tiramisu, nechybělo šampaňské. Na závěr se daly do pohybu i zmíněné stroje.