Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavbu nových silnic může zhatit soud

Třebíčsko – Úsilí několika firem z průmyslové zóny v Nové Vsi a v Přibyslavicích a vedení Okříšek na stavbu nových silnic, které vyřeší nevyhovující dopravní situaci, trvá už tři roky. Objevili se však i kritici silnic, konkrétně té, která má propojit nový obchvat Okříšek s novoveskou a přibyslavickou průmyslovou zónou.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Návrh obchvatu Okříšek, Krahulova a Červené Hospody počítá s využitím současných silnic. Kopírovat má i trasu současné vozovky mezi Krahulovem a Hvězdoňovicemi.Foto: Deník/ Luděk Mahel

Trasa komunikace se za poslední roky měnila několikrát. Postupně nesouhlasili starostové obcí, ke kterým se projektantova linka na papíře přiblížila až příliš. Proti se postavili i ochránci přírody z hnutí Děti Země a požadovali, aby Krajský úřad Kraje Vysočina nechal prozkoumat, jaký budou mít silnice na ekosystémy vliv.

Už před časem se navíc hlasitě ozvali vlastníci půdy z katastrálních území Petrovice a Nová Ves. Čtyři z nich dokonce podali společnou žalobu ke krajskému soudu.

V ní se staví proti rozhodnutí krajského zastupitelstva, které loni v září souhlasem všech přítomných čtyřiceti zastupitelů schválilo aktualizaci zásad územního rozvoje, včetně plánu nové silnice blízko Petrovic a Nové Vsi.

Podle žaloby, kterou podali Jan Dokulil, Jiří Března, Petr Filippi a Antonín Vyskočil, je výstavba takové komunikace nepotřebná. „Zaměstnanci průmyslové zóny v Nové Vsi směřující do Třebíče nebudou silnici napojenou na jižní obchvat Okříšek využívat, protože by si tím zbytečně prodloužili trasu. Navíc intenzity nákladní dopravy nejsou tak vysoké, aby byly důvodem pro budování investice v řádech stovek milionů korun,“ dodal právní zástupce čtyř vlastníků dotčených pozemků Vítězslav Dohnal.

Kraj se ústy své mluvčí Jitky Svatošové nechtěl k probíhajícímu soudnímu řízení vyjadřovat ani ho předvídat. Faktem je, že obchvat Okříšek a z ní vedoucí silnice kolem Petrovic a dále k průmyslové zóně v Nové Vsi je jedním projektem, se kterým úředníci krajského odboru dopravy nemají jednoduchou práci.

Každou další námitkou a zvlášť žalobou se začátek stavebních prací oddaluje. Na popud Dětí Země nyní procházejí plány detailním zkoumáním, jak moc může stavba ovlivnit životní prostředí. Proces se označuje jako velká EIA. „A stále průběžně připravujeme podklady pro majetkoprávní vypořádání s vlastníky pozemků,“ podotkla Jitka Svatošová.

Projekt tlačí termíny. Administrativa musí být hotová tak rychle, aby kraj stihl přiložit hotovou dokumentaci k žádosti o evropskou dotaci. Bez ní se plány zrealizují jen těžko. Bývalý náměstek vysočinského hejtmana a radní pro oblast dopravy Libor Joukl už dříve a několikrát upozornil, že pokud se do konce roku 2018 nezačne budovat, tak pak už nikdy.

Soudní spor, ve kterém se má rozhodnout, zda plán nové silnice k novoveské průmyslové zóně neomezuje vlastníky půdy a stavba komunikace není nadbytečná, může trvat měsíce i roky. Tedy nejen samotný rozsudek soudu, ale už i dobu, po kterou pravomocně nerozhodne, může celý projekt hodit pod stůl.

Zatímco čtyři majitelé půdy podali proti stavbě silnice žalobu, firmy z průmyslových zón v Nové Vsi a Přibyslavicích o ni naopak stojí. Poukazují na to, že současná silnice z Třebíče do Nové Vsi je pro nákladní dopravu nevyhovující, což brání dalšímu rozvoji podniků.

Autor: Kamil Černý

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Služebna Městské policie v Moravských Budějovicích.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

Ilustrační fotografie.

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Stěžovatel má podezření, že volební komise ovlivňuje volby

Želetava Šašovice – Jeden z obyvatel Třebíčska si všiml, že v Šašovicích, místní části Želetavy, stále vítězí lidovci. „Ve volební komisi tam sedí pouze zástupci KDU – ČSL. Nedochází zde k manipulaci voleb?“ Ptá se muž, jehož jméno redakce zná, ale nepřál si je zveřejnit. Připadá mu divné, že ve volební komisi v Šašovicích podle jeho zjištění sedí pouze jedna rodina, jejíž členové jsou v KDU-ČSL.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Praha, Třebíč – Jeden z vrcholů podzimu mají za sebou plavci třebíčského Spartaku. Podzimní cena Motorletu v Praze patří již čtrnáct let mezi nejprestižnější závody mládeže v České republice. Po splnění přísných nominačních limitů se mezi více než 370 plavců z 25 oddílů protlačila i sedmička závodníku z Třebíče. A právě černé plavecké čepičky se znakem tří kápí byly v tvrdé konkurenci vidět nad očekávání často.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Okříšky - U voleb v Okříškách mohou lidé zároveň podepsat petici na podporu obchvatu a přeložky do průmyslové zóny. Naposledy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení