„Určitě nám teplá zima pomáhá. Mohli jsme pracovat až do 20. prosince, a tak se nám podařilo dokončit rozdělané zakázky v klidu a s nižšími náklady než ve stresu a se zimními opatřeními. Hned od 6. ledna jsme rozběhli práce v novém roce," řekl ředitel firmy V-stav Bronislav Vala. I produktivita práce je podle jeho slov lepší.

„Pokud jsou plusové teploty, určitě se dělá lépe než v mrazu. Nemusí se tolik topit a stavby tolik utěsňovat. Nejsou tak velké výkyvy teplot a není takový problém s kondenzací," dodal Stanislav Bourek, který má rovněž stavební firmu.

Podle něj pomáhá teplejší počasí spíše okrajově, a to především s krátkodobými a jednorázovými zakázkami. „Pomoc je to pouze částečná. Nepomáhá nám to z dlouhodobého hlediska, protože nemůžeme ani nyní provádět práce mokrou cestou. Dnes bylo například minus pět stupňů Celsia, v pondělí bylo minus šest stupňů Celsia, takže se stejně venkovní práce až tolik dělat nedají. Pomáhá nám to, ale minimálně," vysvětlil Bourek.

Přestože teplejší zima by mohla vybízet k větší stavební aktivitě, na zakázkách stavebních firem ani nabírání zaměstnanců se to nijak neprojeví.

„Samozřejmě je toto počasí příznivější. Práce je jednodušší, nemusí se temperovat. Je lepší pracovat v těchto teplotách než v mrazech, ale my jsme byli připraveni. Míváme akce na zimu přichystané," sdělil majitel stavební firmy Jiří Vrba.

„My jsme měli veškeré práce nasmlouvané na jaro. Že bychom plánovali rozjet větší zakázku venku, tak to ani nejde. Nemůžeme vědět, jestli za pár dní nepřijde regulérní zima. Práci, kterou máme uvnitř, bychom měli, i kdyby byl sníh a větší zima. Mírná zima nám to usnadňuje minimálně," popsal Stanislav Bourek.

Počtu zakázek se větší teploty nedotýkají ani ve firmě V-stav. Zahájení prací je dlouhodobá záležitost a zakázky, které se nyní připravují, se budou realizovat až za několik měsíců. „Nemohu říct, že na některé stavbě pracujeme díky teplejšímu počasí. Na všech bychom pracovali za každého počasí. Jen skladba činností by se přizpůsobovala venkovní teplotě. A případně by musela přijít zimní opatření vyhřívání betonu, zakrývání konstrukcí, topení a podobně. Jakou práci dáme našim zaměstnancům, musíme vědět dopředu, bez ohledu na počasí," vysvětlil ředitel Bronislav Vala. Lepší podmínky se tak nedotknou ani počtu zaměstnanců. „Máme stabilní kádr zaměstnanců a ten nebudeme rozšiřovat. V dnešní době, která nepřeje stavební výrobě, to považujeme za rizikové. Pokud budeme mít naplněnou kapacitu, nebudeme další práci přijímat," dodal Bronislav Vala.