Třicítka dalších pracovních příležitostí a hala za 150 milionů, to je výsledek přechodu značky Tusculum pod křídla Jitony, největšího českého výrobce nábytku. Mezi Kožichovicemi a Třebíčí roste kompaktní celek, který nahradí dosavadní provoz fungující na dvou různých místech okresního města. Celá výrobní linka, skladovací, expediční prostory a kanceláře tak budou pod jednou střechou. Součástí dostavby bude i rekonstrukce části šaten zaměstnanců.

Původní továrna, architektonická perla navržená v dvacátých letech minulého století věhlasným Josefem Gočárem, stojí v centru Třebíče v Sušilově ulici. Uzavřena je již několik let, nyní je na prodej. Postupně firma opouští provoz v průmyslové čtvrti, kde se dosud odehrávala špinavější část práce jako řezání, frézování, broušení dřevěného materiálu a podobně.

„Dostavba a integrace závodu v Třebíči je naší největší investiční akcí v současné době,“ uvedl generální ředitel Jitony Miroslav Novotný. Podle jeho slov kožichovický závod získá 7300 metrů čtverečních dalších výrobních a skladových ploch. Krom toho firma vloží prostředky do několika nových technologií. V konečném důsledku tak na sebe budou logičtěji navazovat jednotlivé fáze výroby nábytku. Celý provoz bude mít pružnější chod.

Nezasvěceného napadnou otázky typu: Vyplatí se investované peníze? Je pro výrobky odbyt?
„Máme stálé zákazníky v Německu, Rakousku a v ČR, rozjíždíme výrobu pro IKEU,“ nastínil vedoucí třebíčské výroby Miroslav Karpíšek. Dělají se zde ložnice, obývací pokoje a jídelny převážně z masivu, část je z dýhované laťovky. Slovo formaldehyd v Třebíči tedy neznají, dřevotříska ve zdejším sortimentu místo nemá.

Šedesát procent podílu použitého materiálu tvoří borovice, vyrábí se zde i ze smrku, buku a olše. V poslední době v Třebíči vzorují a zavádějí nové výrobky z dubu a jádrového buku v podobě dýhy na smrkové laťovce. Zahraniční zákazníci takto vyrobený nábytek považují za masivní, samotný dub je totiž nepoměrně dražší. Cena za kubík se pohybuje kolem padesáti tisíc korun.

Díly v krabicích

Při pochůzce výrobními halami zaujme nepřeberné množství naštosovaných jednotlivých částí, smontovaný kus ale jen tak k vidění není. „Vytváříme systémy, které si pak kupující smontují na místě. Pětidveřová skříň či manželská postel zaberou ohromný prostor. Zákazník v Německu si podle katalogu vybere, co se mu líbí, my přijmeme objednávku a v nejkratším možném čase vyhovíme,“ prozradil vedoucí výroby Karpíšek. V reálu to pak vypadá tak, že k našim západním sousedům vyráží kamion, který má nákladový prostor do posledního místečka vyplněný díly zabalenými v plochých krabicích.

Celkem se v třebíčském provozu vyrábí na 3400 různých dílců do osmnácti nábytkových sestav. Velké slovo má při navrhování designu německá strana, která u části sortimentu diktuje jeho vzhled. V nabídce tak vedle sebe najdeme rustikální kousky i minimalistické odlehčené modely.

Jak již bylo řečeno, zájemci o práci mají v třebíčském závodě v příštím půlroce dveře otevřené. Vyučení truhláři i ti, kteří jsou pracovití a mají chuť absolvovat zaškolení, najdou místo přímo ve výrobě. Dále se hledají výstupní kontroloři, technologové a normovači.
V Třebíči na konci loňského roku chyběl taktéž ředitel. „Od 1. ledna 2008 nastoupil do této funkce Peter Mikle-Barát,“ uvedl generální ředitel Jitony Miroslav Novotný.

Letitá tradice

V Třebíči se nábytek nejprve pod značkou UP, později Tusculum, vyrábí od počátku minulého století. V roce 2003 vznikla aliance Jitona – Tusculum a po sloučení zjara roku 2007 nese jediný název JITONA. Firma Jitona a.s. zaujímá významné místo na evropském trhu nábytku. Je největším českým výrobcem a exportérem v tomto odvětví. Má čtyři závody – v Klatovech, Soběslavi, Třebíči a Rousínově, kde je i sídlo podniku. Export tvoří 96 % jejího obratu. Nejvíce vyváží do Německa, Velké Británie, Rakouska a Dánska.

Orientuje se taktéž na spolupráci s největším světovým maloobchodním nábytkářským řetězcem, švédskou IKEOU. Nyní celá akciová společnost zaměstnává 1300 lidí, roční obrat dosahuje 1,9 miliardy korun.