Co ho vedlo k tomu pustit se do černé stavby? Touha bydlet s manželkou a dvěma dětmi ve větším, jak včera uvedl. Matula prý o stavební povolení požádal hned v okamžiku, kdy stavba začala růst ze země. Tvrdí, že úpravy stavebního projektu a potřebná vyjádření pro jeho vydání ale nestihl včas dodat. „V dubnu se na radnici sloučily dva velké odbory, byl jsem pracovně vytížen a proto jsem se zpozdil,“ zdůvodnil to. Razantně odmítl, že by pravým důvodem rychlé realizace bylo navýšení daně z přidané hodnoty z pěti na devatenáct procent, k němuž dojde v příštím roce.

Povolení vydáno

Šéf třebíčského stavebního úřadu Vladimír Obršlík včera sdělil, že v současné době již stavba povolení má. O tom, že vznikala už dříve, on ani jeho podřízení nevěděli. Žádost prý Matula podal 12. října, povolení bylo vydáno 14. listopadu. „Právní moci nabylo 20. listopadu,“ informoval Obršlík.

Až dosud nepovolená stavba se zbourat nemusí. Podle vedoucího stavebního odboru se nachází v obytné zóně v souladu se schváleným územním plánem. Stavební úřad teď bude postupovat podle stavebního zákona, prošetří všechny skutečnosti a zahájí s Martinem Matulou správní řízení.

Hrozí pokuta

Vedoucí Matula přiznal, že zásadně pochybil. „Sám bych samozřejmě nikomu stavět bez povolení nedovolil,“ konstatoval.

Jak řekl, poučil se a je připraven na pokutu, kterou by za své počínání měl dostat. „Může být do maximální výše padesát tisíc korun,“ zmínil Martin Matula. Dům mu dle jeho slov nestaví firma, ale živnostníci. „Projekt mám

ovšem autorizován a je tam i stavební dohled,“ tvrdí majitel stavby.

Vladimír Obršlík míní, že finanční postih se může vyšplhat mnohem výš. Dům s rozlohou nad sto padesát čtverečních metrů, jako je ten Matulův, totiž musí realizovat dodavatelská firma. Matula se tedy stavbou svépomocí pravděpodobně dopustil další chyby.

Dům Martina Matuly, stojící na pozemku připraveném realitní kanceláří Lima Real, je v podzimních měsících už druhou stavbou, která v Třebíči vznikala bez řádného povolení. Tou první je komunikační napojení u nově otevřeného Intersparu, jehož investor zažádal o povolení dodatečné.