„Na jednu stranu dětem tělocvičnu přeji, ale myslím, že s ostatky našich předků by mělo být nakládáno s větší pietou. Viděla jsem i nafotila, jak bagr nakládá zeminu s lidskými kostmi. Přitom podle mých informací se stavební firma Archatt zavázala, že kosterní pozůstatky posbírá,“ ohradila se proti podle ní nešetrné manipulaci Jaroměřičanka Yvetta Krejčová.

Jak plyne z vyjádření archeologa Petra Hrubého ze společnosti Archaia, věc je složitější. „Podle mého názoru neexistuje rozumný způsob, jak obrovskou kubaturu zeminy od ostatků zcela vyčistit. Vyžádalo by si to zcela určitě četu pracovníků, kteří by zeminu na místě skládky ručně a velmi dlouho prosívali,“ zdůraznil.

Mělké hroby

Škola byla postavena na konci 19. století v místě zaniklého hřbitova, kam předci ukládali zesnulé od 15. do poloviny 19. století v několika vrstvách. V konečné fázi již velmi mělko. Už při původní stavbě školy nikdo příliš nebral ohledy na kostry v zemi. A nečinili tak ani v socialistických dobách ti, kdo například kopali kanalizaci. Ostatky se nacházely na školním pozemku tu a tam i před zahájením stavby tělocvičny. Třeba v trávě po dešti a podobně.

„V průběhu terénní části archeologického výzkumu byl námi, pracovníky stavby i školy sesbírán z hald po výkopech velký počet kostí, které se nacházely volně, mimo hrobové jámy a v neanatomických pozicích, byť jejich význam a hodnota z pohledu archeologické památkové péče nejsou vysoké. Pohnutkou k tomu byly důvody etické a pietní,“ podotkl archeolog Hrubý.

Krejčová ale přichází ještě s jednou výtkou: „Zemina s drobnými nálezy měla být vyvážena na úložiště Tesmy k vlakovému nádraží. Kosti měly být vybírány do pytlů a po čase při liturgickém obřadu uloženy do společného hrobu. Místo toho se na skládce v Petrůvkách objevila ve čtvrtek 17. září zemina ze školního pozemku včetně velkého množství kosterních pozůstatků.“ „Stalo se tak chybou jednoho zaměstnance. Moji lidé mají nařízeno viditelné kosti na povrchu sbírat. On místo toho, aby náklaďák poslal do areálu Tesmy, nasměroval jej do Petrůvek. Dostal finanční postih,“ reagoval jednatel firmy Archatt František Joura.

Archeologové v létě nalezli a zdokumentovali několik desítek hrobů. Některé obsahovaly i sponky, knoflíky, křížky, korálky, růžence a podobně. „Všechny vyzvednuté ostatky jsme v souladu s běžnou praxí i metodikou zdokumentovali, uložili do papírových pytlů a odvezli do úložných prostor v Jihlavě. Jejich antropologický rozbor včetně vyhodnocení zatím nebyly zahájeny. Probíhá jednání, výběr pracoviště a odborníků, kteří se úkolu zhostí,“ doplnil archeolog Hrubý.

„Nalezené lidské ostatky budou po ukončení stavby tělocvičny pohřbeny při liturgickém obřadu na novém jaroměřickém hřbitově,“ informoval tamní starosta Karel Nedvědický.

Základní škola Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou má asi 400 žáků. Tělocvična za bezmála 40 milionů korun začne sloužit přesně za rok.