„Znamená to, že datum zprůjezdnění 27. října 2010 platí. Do té doby ještě řidiče čeká několik výrazných dopravních omezení. Už od této soboty bude úplně uzavřená silnice z kruháku v Budějovicích na Vranín. Hned po Velikonocích pak začne úplná uzavírka silnice z Lažínek na Vesce. Obě potrvají do konce stavby, tedy do října,“ prozradil ředitel stavby Karel Liška z firmy Strabag, a.s.


Do Vesce budou řidiči včetně autobusů zajíždět z rychlostní silnice I/38 po místní komunikaci u bývalé obalovny za Lažínkami. Do Vranína přes Jackov nebo Litohoř.


Nyní se začíná připravovat definitivní přemostění trati a silnice právě ve směru na Vranín v Budějovicích v zahrádkářské kolonii.


„Mostní konstrukci tam budeme dělat v druhé půli května. Tou dobou bude na minimum zpomalená drážní doprava na trati Budějovice – Jemnice. S výlukou v tuto chvíli nepočítáme. Jezdit se tam bude ale za přísných bezpečnostních opatření,“ doplnil Liška. Se semafory se řidiči setkají při budování nájezdů na nový obchvat. U Lažínek a Litohoře budou v průběhu června až září.


Letoškem se tedy uzavře snažení Moravských Budějovic vystrnadit z centra města tranzitní dopravu. Obchvat staví konsorcium firem Strabag, a.s. a Eurovia CS, a.s.


Silnice o celkové délce 6,5 kilometru bude mít šířku vozovky 11,5 metru, dvě mimoúrovňové křižovatky, pět mostů. Cena výjimečného díla je 1,2 miliardy korun, hrazená většinou z evropských zdrojů.