Letos v květnu státní podnik Lesy České republiky (LČR) Deníku prostřednictvím své mluvčí Evy Jouklové sdělil, že se nádrž chystá opravit a na jaře roku 2020 ji znovu začne napouštět. V tomto týdnu si stavební firma převzala staveniště, brzy mají přijet stroje a odstartuje obnova bezpečnostního přelivu i objektů souvisejících s provozem vodního díla.

„Náklady se odhadují na bezmála 34 milionů korun, práce by měly skončit na jaře roku 2020,“ potvrdila mluvčí LČR Jouklová termín, který už dříve avizovala. To znamená, že za dva roky by se v údolí zase měla lesknout vodní hladina. Dlouhou prodlevu mezi vypuštěním Markovky a samotnou opravou mluvčí vysvětlila tak, že státní lesy nejprve musely nádrž vypustit, aby se zjistil opravdový rozsah potřebných oprav a až pak se mohlo projektovat.

Stavební firma, kterou státní lesy vybraly v soutěži, v následujících měsících odstraní nánosy z retenčního prostoru nádrže a prodlouží životnost objektů, které souvisejí s jejím provozem. „Jsou značně poškozené nebo nefungují vůbec,“ uvedl Pavel Hopjan, vedoucí správy toků pro oblast povodí Dyje v rámci LČR. Nejvíc peněz z celkového rozpočtu stavby, konkrétně 14 milionů korun, bude potřeba na rekonstrukci zmíněného bezpečnostního přelivu. Deset milionů korun pak spolyká obnova vtokového objektu. Skoro 23,6 milionu korun pokryje dotace z ministerstva zemědělství, zbytek zaplatí státní lesy.

V souvislosti s Markovkou se v Třebíči spekulovalo, že nádrž koupil, nebo to má v plánu, podnikatel Richard Horký. „Vodní nádrž je strategickým majetkem LČR a není určená k prodeji,“ sdělila k tomu mluvčí Eva Jouklová.

Samotný Richard Horký zvěsti o tom, že Markovka už jeho je, nebo se ji chystá koupit, slyšel. „Je to velká kachna. Netuším, kde se vzala,“ reagoval kategoricky. „Nikdy jsem se o Markovku nezajímal, ani jsem o ní se státními lesy nejednal. Ani by takový majetek pro mě nebyl zajímavý. Nelze tam například udělat rekreační zónu. A mimochodem i mně vadí, že je bez vody tak dlouho v době sucha, kdy je každá kapka v krajině tak důležitá,“ konstatoval Horký.

Vodní nádrž na říčce Markovce byla hotová v roce 1991. Po 300 metrů dlouhé a 16 metrů vysoké hrázi vede výpadovka z Třebíče na Dukovany. Objem nádrže je 715 tisíc metrů krychlových vody, plocha je více než třináct hektarů. Markovka v době, kdy je napuštěná, oficiálně slouží pro zadržování vody a rybolov.