K uzavření smlouvy by mělo dojít ještě letos. Výběrové řízení na dodavatele výstavby nových jaderných bloků by mohlo proběhnout koncem roku 2020. V roce 2024 se předpokládá získání povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, územní rozhodnutí dle stavebního zákona, výběrové řízení, posouzení nabídek a doporučení vítěze. To jsou hlavní sdělení čtvrtečního fóra, které uspořádal hospodářský výbor poslanecké sněmovny.

„Je to velmi dobrá zpráva nejen pro město Třebíč, ale i pro široký region a celou Českou republiku. Po dlouhých měsících nejasného přešlapování jsme se konečně dozvěděli konkrétní postup,“ komentoval závěry fóra starosta Třebíče Pavel Pacal.

Nový zdroj má postavit dceřiná společnost ČEZu. Do této společnosti budou převedena aktiva, pozemky a sítě, ale ne samotné jaderné elektrárny. To by totiž neprošlo u Evropské komise. Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš připomněl, že jaderné elektrárny v České republice dodávají třetinu elektrické energie. Návrh smlouvy mezi státem a společností ČEZ podpořil. „Je nejvyšší čas najít shodu, jak ve výstavbě jaderných bloků pokračovat,“ prohlásil Beneš.

O výstavbu nových jaderných bloků se uchází šest společností. Jedná se o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse. „Se zástupci všech společnosti kromě Westinghouse jsme se v Třebíči potkali a seznámili jsme se s jejich projektem a také plánem spolupráce s regionem. Výstavba jaderných bloků je pro Třebíč velkou příležitostí pro další rozvoj,“ doplnil starosta Pavel Pacal.