Pak ale v roce 2008 došlo k neštěstí, propadl se strop historického objektu a obyvatelé ústavu se museli narychlo vystěhovat do několika provizorních prostor v Náměšti a okolí.

Pan Lubomír taky. A to jemu i ostatním přineslo spoustu změn a čerstvý vítr do života. Dnes se Lubomír chystá instituci k 1. červnu opustit. Našel si totiž v Náměšti partnerku a už se těší, jak spolu budou žít. Jeho vyvolená je o několik let starší, má odrostlé děti a její přítel se nemůže dočkat, až začnou společně hospodařit.

„Lubomír není jediný, komu příchod do přirozeného prostředí výrazně pomohl. Dá se říct, že většina klientů je na tom teď mnohem líp. Můžou ven mezi lidi, nutí je to zvládat běžné denní situace a tím vnitřně rostou. Třeba skupina mužů už bez dozoru našich pracovníků úplně sama dojíždí vlakem do Třebíče do denního stacionáře Barevný svět,“ poznamenala ředitelka Domova bez zámku Jinošov Alena Brožková. Domov je zařízením kraje Vysočina.

Mezi lidi

Klienti dnes přechodně bydlí na čtyřech různých místech v Náměšti, v rodinném domku ve Vícenicích u Náměště, a ti, kteří vyžadují nejvíce péče, jsou v ubytovně v Rouchovanech. To všechno jsou provizoria, situace se brzy změní. Letos odstartuje stavba dvou domků chráněného bydlení v Náměšti a dvou ve Velké Bíteši. V centru Náměště půjde k zemi letitá budova, v níž dřív sídlil městský úřad.

Na jejím místě vyroste objekt, ve kterém bude denní stacionář pro dospělé, centrum aktivit, kavárna, v níž budou klienti sami obsluhovat. Budou tu i multifunkční dílny a v patře kanceláře managementu ústavu.

„Kdysi tu sídlil okresní soud, ve dvorku je dokonce ještě pět šatlav. Pak tu byl městský úřad, v roce 2003 jsme jej přestěhovali do zadaptovaných prostor přímo na náměstí. O budovu projevil zájem finanční úřad, pak z toho ale sešlo. Nakonec jsme objekt za běžnou odhadní cenu prodali kraji,“ popsal historii domu, určeného nyní k demolici, starosta Náměště Vladimír Měrka.

Město také kraji prodalo parcely v lokalitě Pod Křišťálovem, na nich se v tomto roce začnou stavět dva domy chráněného bydlení.

„Domácnosti v každém domku budou pro šest klientů, kteří v nich budou žít přirozeným životem jako ostatní lidé. Běžné starosti, jako je praní, úklid, nákupy a vaření, si zajistí za podpory personálu,“ vysvětlila ředitelka Alena Brožková.

Tato první etapa přeměny jinošovského ústavu bude stát téměř sedmdesát milionů korun z fondů Evropské unie.

V druhé etapě by mělo vyrůst chráněné bydlení také v Jaroměřicích nad Rokytnou, v Třebíči a ve Vladislavi. A třetí etapa plánuje rekonstrukci vily v Náměšti opět na chráněné bydlení a přestavbu objektu v Hrotovicích, bude v něm domov pro osoby se zdravotním postižením a celodenní péčí.

V současnosti je pod hlavičkou jinošovského ústavu – nyní Domova bez zámku – sedmdesát klientů, o které se stará padesát dva zaměstnanců.

Zámeček Schönwald u Jinošova koupil v roce 2010 soukromý majitel z Brna. Rekonstruuje ho na společensko – kulturní areál.