Opět má při vyjednáváních o budoucí městské radě koaliční potenciál s „Janderkovci“, tedy uskupením SKK MB a STO, které má jeden mandát. Komunisté, se kterými dosud spolupracovali, mají dva mandáty. V jedenadvacetičlenném zastupitelstvu tak můžou složit, pokud se dohodnou, s jedenácti křesly většinu. „Jsem šťastný, jsem voličům vděčný, že neskočili na negativní kampaň a ocenili, co se ve městě vybudovalo. Můžeme tak, pokud jednání dopadnou dobře, vést město čtvrté volební období,“ komentoval výsledky voleb Vlastimil Bařinka.

Nejsilnější opoziční uskupení Za lepší Budějovice a ODS bere osm křesel, taktéž opoziční lidovci mají dvě křesla. Do zastupitelstva se naopak po letech nedostala sociální demokracie.

Lídr uskupení Třebíč Občanům! Jaromír Barák.
ODS se vrací do zastupitelstva, uspěli i Piráti. Zvítězilo hnutí Třebíč Občanům!

V Náměšti nad Oslavou je dosčítáno rovněž. A dosavadní koalice má koaliční potenciál i nadále. Zvítězilo totiž uskupení SNK – Pro Náměšť nad Oslavou v čele se starostou Vladimírem Měrkou. Získalo pět mandátů.

„Spřátelené“ uskupení kolem místostarosty Jana Kotačky bere tři mandáty, lidovci, kteří jsou taky v radě, pak mají dvě křesla. V sedmnáctičlenném zastupitelstvu tak můžou s deseti křesly složit pohodlnou většinu, pokud jednání povedou společně. „Voliči ukázali, že s naší spoluprací, jak byla koalice nastavená, jsou spokojení. Ale nechci předjímat, jak nakonec jednání dopadnou. Každopádně jsem s výsledkem voleb spokojený,“ reagoval dlouholetý starosta Měrka, který je ve vedení města už 28 let. V minulých volbách získalo jeho sdružení jen tři zastupitele, nyní si tak výrazně polepšilo.

Nejsilnější opoziční uskupení Změna! Rozhodnete? má čtyři mandáty, bylo druhé nejúspěšnější ve volbách a posílilo o jeden mandát. Sociální demokraté mají dvě křesla v zastupitelstvu, komunisté jedno. SPD se tam nakonec nedostala.

Hana Žáková
Rozhodl těsný finiš. Ve druhém kole senátních voleb se utkají Žáková a Michálek