To popudilo zastupitele Pavla Pacala (ODS). „Podlomily se mi kolena a nevěřil jsem vlastním očím. Školy mají problémy s penězi a radnice si koupí nový vůz za milion korun? Připadá mi to zvláštní,“ divil se.


Starosta Uher nákup zdůvodnil tím, že dosavadní služební Octavia je již osm let stará a potřebuje vyměnit. „Vzrůstají náklady na její další provoz a je nejvyšší čas vůz posunout dál,“ řekl. Automobil Superb starosta Uher považuje za běžně využívaný vůz na úrovni městských samospráv srovnatelné velikosti.


„Nejsou v něm nadbytečné věci, jako navigace. Naši řidiči jsou dostatečně profesionální, aby si nastudovali trasy sami,“ zdůvodnil.


Starostové okresních měst na Vysočině ale používají většinou služební Octavie. Ve vínové Škodě Octavii bývá vidět starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová, vůz stejné značky vozí i starostu Žďáru nad Sázavou Jaromíra Brychtu. Šest let starou Škodu Superb má pouze primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal. „Nechápu důvod. Možná je to reakce na kritiku způsobu dopravy do Budapešti,“ narážel Pacal na nedávnou cestu starosty Uhra na konferenci měst světového dědictví Unesco. Uher tam spolu s městským kronikářem cestovali letadlem přes Prahu, kam je musel odvézt služební řidič.


Nákup nového vozu Škoda Superb odhlasovala městská rada. „Je to úžasný vzkaz občanům tohoto města,“ komentoval nákup zastupitel Milan Zeibert (SZ a SNK Břehy).


Radnice automobil koupí na leasing. Protihodnotou autosalon vykoupí za 60 tisíc korun ojetou radniční Octavii.