Jeden z prvních dotazů například směřoval ke stavu chodníku u autobusové zastávky v místní části Slavice. „Pamatujete si ještě na své heslo na předvolebních plakátech? Bylo, že opravíte více chodníků," připomněl v souvislosti s dotazem občan Svoboda.

Témat a otázek bylo dost na téměř dvě hodiny. Nechyběl mezi nimi obchvat města, kontrola financování aquaparku Laguna, automobilová doprava v židovské čtvrti či revitalizace dalších městských sídlišť.

Starosta se rozpovídal také o plánované rekonstrukci náměstí. Připravovaná nová podoba centra města by podle něj měla zachovat všechny současné důležité funkce, jako jsou například tržní či shromažďovací. A zůstat by měla také individuální automobilová a hromadná autobusová doprava. Byť obě doznají změn.

„Automobilovou dopravu chceme zachovat, ale obtížnější by měl být průjezd přes náměstí. Zkoušeli jsme, zda by nešlo dostat autobusovou dopravu z náměstí. Ale bylo to velmi problematické. Zastávky budou umístěny jinak, ale také na náměstí zůstanou," popsal starosta.

Nyní vše visí na dohodě mezi dopravními specialisty a památkáři. „Jakmile budeme mít návrh odsouhlasený všemi orgány, které nám jej musí schválit, tak jej představíme k diskusi veřejnosti," slíbil Janata.

Při debatě se starostou se vystřídaly postupně asi dvě desítky lidí. „Samotného mě zajímalo, jak to bude probíhat. Kolik přijde lidí, jaké dotazy budou převládat. Nakonec to bylo velmi příjemné. Občané, kteří na setkání přišli, tuto možnost a způsob diskuse ocenili. Dostal jsem od nich spoustu podnětů. O některých víme a máme v plánu je realizovat, mnohé se již řeší a některé nejsou v rámci města řešitelné," hodnotil starosta Pavel Janata.

Kdo první debatu s názvem Na kus řeči se starostou nestihl, nemusí zoufat, protože bude následovat další. Starosta se setká s občany 7. října.