Zatímco v Donutilově pořadu se herec ptal svých zajímavých hostů, v Třebíči se budou moci pozvaní občané ptát starosty města na cokoli, co se týká Třebíče.

„Je to jeden z nápadů zdejšího tiskového oddělení. Nemělo by jít o žádné organizované setkání. Spíše jde o příležitost pro občany, kteří se nechtějí oficiálně hlásit přes sekretariát a scházet se na úřadě. Ale mají něco na srdci, chtějí to se mnou neformálně probrat či mi pouze něco sdělit," řekl starosta Pavel Janata.

Jak velký bude o setkání v restauraci zájem, neumí starosta odhadnout. „Já sám jsem zvědavý, kolik přijde lidí. Nebylo by dobré, kdyby nepřišel nikdo, ani kdyby tam byla fronta. Jde o nabídku někomu, kdo chce probrat věci jinak než oficiálně na radnici," nabízí starosta.

Setkání by se podle plánu měla opakovat vždy první středu v měsíci. „Doufám, že to bude zvládnutelné. Po první zkušenosti budeme zvažovat, co s tím dál. Zatím plánujeme, že by to mohlo být každý měsíc," dodal starosta Třebíče.

Pravidelné měsíční setkávání pořádali také v Náměšti nad Oslavou. Nakonec však četnost snížili. „Dělali jsme každý měsíc neformální setkání například ve výstavní síni městského kulturního střediska nebo v malé zase-dací místnosti městského úřadu. Návštěvnost nebyla nikdy příliš vysoká. Nyní je děláme jako rada města jednou za čtvrt roku první středu v měsíci na Penzionu. Tam se návštěvnost zlepšila," vysvět-lil starosta Náměště Vladimír Měrka.

U sklenky vína a na akcích

Jednou za rok se u sklenky vína setkává vedení městyse se svými občany v Okříškách. „Podobná setkání děláme již pět let a osvědčila se nám hodně. Pořádáme je každý rok vždy v květnu. Máme je rozdělena do čtyř částí městyse. Na každé z nich chodí kolem třiceti až čtyřiceti lidí. Vždy každému nalijeme skleničku vína, aby si mohl přiťuknout, a shrneme, co se za rok podařilo vyřídit. Poté se každý může zeptat na cokoli," popsal starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý. Přítomna kromě starosty bývá i většina rady a zastupitelé, kteří bydlí v dané části Okříšek.

V Okříškách letos zkoušeli rozjet i další možnost, jak by mohl starosta komunikovat s občany. Webový chat se starostou se však příliš neuchytil. „Chat nebyl nic moc. Sešlo se nám vždy pouze pár dotazů," mrzí Ryšavého.

V menších městech či obcích je jinak příležitostí neformálně pohovořit s lidmi z vedení obce snazší než například v Třebíči. „My jsme malé město a setkávání s občany při různých sportovních, kulturních či společenských aktivitách je tady spousta a jsou mnohem snaz-ší než ve větší Třebíči. Jinak čtyřiadvacet hodin denně jsem k dispozici," dodal náměšťský starosta Měrka.