Noví jemničtí zastupitelé se poprvé sejdou ve středu 31. října. „Byly to pro mě zajímavé roky, úřad předáváme v dobré kondici. Podmínky, které nám při vyjednávání nabídlo vítězné uskupení SNK v Jemnici, jsou pro nás nepřijatelné,“ komentoval povolební situaci Nevěčný.

Jeho ODS tam získala šest křesel, nezávislí osm křesel. V 21 členném zastupitelstvu tak utvoří novou koalici SNK v Jemnici, komunisté a ANO 2011, dohromady dají těsnou většinu 11 mandátů. „Nabídli nám jediné místo v městské radě, to je pro nás při našem volebním výsledku nepřijatelné,“ odůvodnil odchod do opozice dosavadní starosta s tím, že občanští demokraté chtějí být opozicí rozumnou, která nebude dělat zbytečné obstrukce. Co on sám teď bude dělat? „Mám rok do důchodu, nějaká práce se na ten rok vždy najde. A s manželkou máme naplánováno spoustu zařizování,“ řekl.

V Okříškách budou mít ustavující zastupitelstvo taky ve středu 31. října. Rýsuje se koalice vítězné ČSSD a SNK – Prosperita Okříšek s podporou lidovců a ODS. Není však vyloučeno, že do pětičlenné rady městyse „pronikne“ jeden člověk z dosud opozičního uskupení Okříšky 2020. „Máme sice s Prosperitou v 15 členném zastupitelstvu většinu, ale nechceme si tu už hrát na koalici a opozici. Lepší je, když se otupí hrany při spolupráci. Proto ještě probíhají jednání s Okříškami 2020,“ vysvětlil Ryšavý. On sám bude dál starostou, post uvolněného místostarosty má zaujmout Ladislav Příhoda z Prosperity.

V Náměšti nad Oslavou se uskuteční ustavující zasedání zastupitelstva ve čtvrtek 1. listopadu. „Jednali jsme a dohodli jsme se na pokračování stávající koalice,“ uvedl dosavadní dlouholetý starosta Vladimír Měrka. To znamená, že spolu dál půjdou Měrkovi nezávislí, uskupení kolem místostarosty Jana Kotačky a lidovci. Podle zákulisních informací se překvapení nechystá a Vladimír Měrka opět usedne do starostenského křesla.

I v Hrotovicích bude ustavující zasedání nových zastupitelů 1. listopadu. „Jsme domluvení na širší koalici tří nezávislých uskupení a nově se k nám přidá KDU-ČSL,“ uvedla dosavadní starostka Hana Škodová, která s největší pravděpodobností bude ve své funkci pokračovat.

V Želetavě, stejně jako v Moravských Budějovicích, budou mít první zastupitelstvo v novém čtyřletém období v pondělí 5. listopadu. V Želetavě se překvapení nechystá. Vzhledem k tomu, že Ano pro Želetavsko získalo devět mandátů z patnácti možných, dává mu to příležitost vládnout samostatně. "V pětičlenné radě zasedneme pouze my. V předchozím období tam byl jeden lidovec, minule jsme brali o mandát méně, teď jsme posílili," prozradil výsledky povolebních jednání dosavadní starosta a lídr Ano pro Želetavsko Radek Malý, který podle všeho bude zvolen starostou.

To v Budějovicích ještě povolební vyjednávání neskončila. Stále není zřejmé, zda zůstane koalice v téměř stejném složení jako doteď – chyběla by jen ČSSD, která ve volbách zcela propadla. Nebo jestli v městské radě nově usednou zástupci dosud opozičních ODS a lidovců. Pak by v ní nebyli komunisté. Dosavadní starosta Vlastimil Bařinka (za STAN) při některých variantách složení rady, které se objevují na stole, není přesvědčený, zda by chtěl dál sedět ve starostenském křesle.

V Jaroměřicích odchází po osmi letech ze svého postu starosty Jaroslav Soukup (ČSSD), protože dosavadní koalice nezískala potřebný počet hlasů, aby měla převahu v 21 členném zastupitelstvu. Zbylá čtyři uskupení, tedy ODS, piráti, nezávislí a lidovci, mají pohodlnou většinu 12 křesel a už předjednané složení městské rady. Starostou se má stát Karel Müller z ODS, který v 90. letech působil jako přednosta Okresního úřadu Třebíč. Soukup se podle všeho vrátí k práci ve vedení krajských silničářů. Termín ustavujícího zastupitelstva je stanovený na pondělí 5. listopadu.

V Třebíči zatím nevědí, kdy se noví zastupitelé poprvé sejdou. Někdo totiž na poslední chvíli 19. října napadl u Krajského soudu v Brně výsledek voleb a čeká se, jak soud rozhodne. Má na to 20 dní s tím, že rozhodnout může dřív, ale taky až na poslední chvíli. Původní termín prvního zasedání zastupitelstva byl stanoven na čtvrtek 1. listopadu. Na ten den si předem domluvená sedmibarevná koalice naplánovala, že zvolí starostou Pavla Pacala (Pro Třebíč), místostarosty pak Miloše Hrůzu (ANO 2011), Pavla Janatu (KDU-ČSL) a Vladimíra Malého (ČSSD). Posty v sedmičlenné městské radě mají doplnit ještě lidé z ODS, Břehů a uskupení Třebíč můj domov. Celkem jejich zastupitelé budou mít pohodlnou většinu 18 křesel v 27 členném městském zastupitelstvu.