Řešením by mohl být chodník okolo silnice. Městys na něj ale nemá peníze

Ve dne poměrně přehledný a široký úsek se za šera, mlhy či v noci mění v malé peklo. Frekvence chodců je tu poměrně hustá, a pokud se přidají vozidla s rozsvícenými dálkovými světly, mění se zatáčky v past.

„Je to dlouhodobý problém, ve volebním programu tady měly snad všechny strany, že je potřeba věc řešit. Je to ale komplikovanější, než se na první pohled zdá,“ předeslal starosta Starče Čestmír Linhart. Podle jeho slov by bylo mimořádně složité a nákladné vykoupit od majitelů pozemky kolem stávající komunikace, na kterých by se následně vybudoval chodník. „Spolklo by to hodně peněz i času, tato varianta by stála okolo tří milionů korun. Rozpočet není bezedný, pokud vezmeme v úvahu, že Stařeč se v současnosti potýká s jinými finančně náročnými akcemi – vodovodem a školkou,“ objasnil starosta.

Dopravní policisté vnímají tento úsek za poměrně bezpečný do chvíle, než je snížená viditelnost. Právě minulý týden za tmy na silnici mezi Starčí a Třebíčí vstoupil mladý muž do cesty osobnímu automobilu. Srážku odnesl lehkým zraněním.

Řešení podle starosty Linharta existuje: „Kolem stařečského potoka vede pěšina až do Boroviny. Chtělo by to zpevnit ji, sloužila by zároveň jako cyklostezka. Zatím mám na stole první studie tohoto záměru, bylo by to mnohem levnější, než chodník kolem silnice.“ Jestli na to sežene finance příští rok, nebo později, odmítl spekulovat. Ve svém volebním období by však tuto akci stihnout chtěl. „Myslím si, že byť se jedná o katastr Starče, v tomto případě by město Třebíč mohlo finančně přispět. Chodí tam hodně obyvatel Boroviny,“ řekl.

Co na tuto variantu říká třebíčská radnice, se Deníku zjistit nepodařilo.

Stařeč v minulosti usilovala i o prodloužení linky městské autobusové dopravy. Jednání však skončila bez úspěchu. A zřízení dalších autobusových linek by podle odborníků hodně zatížilo rozpočty obcí, kterých by se týkalo.

 

Je silnice do Starče bezpečná?

 

Luboš Pecka, 60 let, technik, Stařeč

Před časem jsem ve Starči postavil dům i kvůli tomu, že bylo spojení MHD. To zrušili, přičemž by to bylo to řešení, které by lidé přivítali místo chození pěšky.

 

 

 

Anna Vévodová, 50 let, nezaměstnaná, Stařeč

Chodník podél silnice by byl dobrý nebo alespoň vyasfaltovaná krajnice, špatně se tam lidem chodí, hned vedle vozovky je bláto, je to tam špatné.

 

 

 

 

Milan Jahoda, 76 let, důchodce, Stařeč

Chodím tam často, mám svítilnu, aby mě nesrazilo auto, je to strašné, mluví se o chodníku dlouho. Po cestě kolem potoka, pokud bude, se ženský budou bát chodit, je tam les.

 

 

 

 

Dagmar Krutišová, 56 let, prodavačka, Stařeč

Mohl tam být chodník dávno, nebo aspoň ta doprava, jezdívala tu linka č. 5. Po osmé hodině tu nic do Třebíče nejede. Chodník kolem potoka – nebála bych se tudy chodit.