Zalévání zahrádek a dopouštění bazénů zvyšuje denní spotřebu o padesát kubíků. Kapacita studen nestačí

„Ještě nevím, jaké opatření to bude. Je ale nutné. Lidé nereagují na upozornění a stále zalévají a dopouštějí bazény,“ řekl starosta Starče Čestmír Linhart.

Nejedná se přitom o žádný zanedbatelný nárůst. Spotřeba se za den zvýší o 50 krychlových metrů. „V období dešťů máme denní spotřebu 100 kubíků. Když je sucho,je to o 50 kubíků navíc,“ přečetl z grafu Linhart. Kapacita studen při zvýšené spotřebě nestačí vodu do vodojemu dočerpat a voda chybí.

Dědictví minulého vedení

Současná situace je do značné míry dědictvím předchozích vedení někdejší obce. Ta prodejem pozemků podpořila výstavbu nových rodiných domů, aniž by řešila navýšení spotřeby. Ve Starči tak v minulých sedmi letech vyrostly desítky nových domů, zároveň v posledních letech přišla do jisté míry módní vlna zahradních bazénů. Rychlé řešení se dnes hledá jen těžko. „Nemůžeme zastavit vodu. Hledáme náhradní zdroj, na jaře bychom jej chtěli provést, zároveň uvažujeme o rekonstrukci vodovodního přivaděče. Současná situace je ale špatná,“ zmínil Linhart.

Platím, tak o co jde?

Někteří z místních obyvatel míní, že pokud si vodu zaplatí, mohou jí spotřebovat, kolik chtějí. „Platím vodné i stočné, tak o co jde?“ odvětil přes plot jeden z majitelů zahradního bazénu.

„Vodu sice zaplatí. Ale pro obec to není výdělečná činnost. Platíme opravy, navíc chceme cenu udržet v současné relaci,“ oponuje Linhart.

V nouzi je obec přepravena nechat vodu do vodojemu přivážet v cisternách. „Snad přijde déšť, ten by pomohl,“ doufá starosta.

Nedostatek vody v některých místech třebíčského okresu zaznamenávají v posledních letech také pracovníci třebíčské Vodárenské společnosti. „Začínáme mít drobné problémy na severu okresu, u Chlumu a Koutů,“ potvrdil náměstek ředitele společnosti Jan Urbánek. „Stav zatím není nijak dramatický, kdyby bylo nejhůř, vodu dovezeme,“ dodal Urbánek.