Starší domy v centru městyse mívaly s velkou vodou problémy. „Já zažila vodu uvnitř baráku dvakrát. Poprvé jsem ještě chodila do školy,“ zavzpomínala paní Jiřina Hanáková, která bydlí přímo u vodoteče. Nejhorší to bylo v roce 1985, to jsme měli vodu ve všech místnostech, asi tak 20 centimetrů. Pak bylo několik let, kdy jsme měli vodu na dvoře,“ doplnila.
„Ten potok nás ohrožuje. Stává se z něj řeka, když například přijde nějaký deštík v zimě,“ řekl starosta Čestmír Linhart. Kdyby prý nad Starčí spadlo obrovské množství, podobně jako nedávno v jiných regionech Moravy, tak by městys „plaval“. „Když to dneska vidí těch pár odpůrců okolo nás, tak určitě změnili názor,“ nastínil starosta dřívější porodní bolesti polderu. Záchytná nádrž neboli suchý polder se bude nacházet v trati Horní louky.
Nenápadná louka
Půjde vlastně jen o postavení hráze. Dno bude tvořit běžná louka využívaná k zemědělství. Plocha pokryje 9 hektarů, kapacita pojme 96 tisíc kubíků. Polder pohltí jak vodu stékající z polí, tak případný přeliv z potoka. Nádrž se naplní a voda pak pozvolna odteče zpět do potoka.
Stavět se podle slov starosty začne, jakmile radnice bude mít hotové výběrové řízení, tedy ještě letos. Celkové náklady přijdou asi na 16 milionů korun. Z toho zaplatí městys 13 milionů z dotace Státního fondu životního prostředí.