Vše začalo již v minulém roce. Díky evropským investičním fondům se podařilo školu zateplit. „Vše ohledně dotací zajišťoval místní obecní úřad, kterému patří obrovský dík. Zaujetí zastupitelů přináší své ovoce. V první fázi šlo přibližně o 16 milionů korun,“ spočítala zástupkyně ředitele Anděla Hortová.


Modernizací zevnějšku školy však práce zdaleka neskončily. „V říjnu loňského roku se podařilo i díky pomoci obce získat další dotaci, a to v hodnotě přibližně 3,5 milionu korun na vnitřní vybavení. Novým nábytkem se může pochlubit osm učeben. Zrekonstruována byla cvičná kuchyňka, jazyková učebna, učebny informatiky, chemie a fyziky. Také se podařilo vybavit odborné učebny interaktivními tabulemi. V každé třídě máme navíc nově zabudován zpětný projektor a promítací plátno,“ pochlubila se Hortová.


Sama však přiznává, že na novinky v podobě nových technologií si budou zvykat jak žáci, tak učitelé: „Věřím, že technologický posun zvládneme. V dnešní době je to nutnost. Žáci musí umět pracovat s počítačem. My učitelé budeme mít v nejbližší době školení, na kterém se se vším seznámíme.“


Přijela i vnučka bývalého prezidenta


V neděli se škola slavnostně otevřela veřejnosti. Mezi hosty byla vnučka Ludvíka Svobody, který se osobně velmi zasloužil o samotný vznik školy. Starostka obce Jana Nožičková také symbolicky předala školu do užívání řediteli Vladimíru Kozlíčkovi.


Zájem široké veřejnosti o prohlídku zrekonstruované školy byl obrovský. Na léta svého mládí přišli zavzpomínat i ti nejstarší. „Školu vůbec nepoznávám. Kdybych kolem ní občas neprojel, tak bych řekl, že tu starou zbourali a postavili úplně novou,“ řekl jeden z bývalých žáků a dnes již dědeček ratolestí, které školu navštěvují.


Celé nedělní odpoledne se neslo ve vzpomínání těch starších a dovádění mladých, kteří se vyřádili na skákacím hradu, trampolínách a také při soutěžích na hřišti.

KAMIL ČERNÝ