Nejvíc vody spadlo ve Starči a Štěměchách

„Ve Starči spadlo 50 milimetrů vody,“ sdělil starosta Čestmír Linhart.

V nedalekých Štěměchách dokonce bylo naměřeno 56,5 milimetru. Zařadily se tak mezi nejpostiženější místa v Česku.

Průtok řeky Jihlavy v Ptáčově se zněkolikanásobil a nejvyšší byl v pátek v sedm hodin ráno. „Bylo to přes šest kubíků vody za sekundu. Oproti předešlým hodnotám, které se pohybovaly okolo půldruhého kubíku, to byl značný nárůst,“ sdělil Václav Klement z Povodí Moravy. Upozornil však, že voda rychle opadá a nezdá se, že by měly přijít příliš vydatné deště, které by hladiny poloprázdných řek výrazně zvedly.

I brněnští hydrologové jsou ve svých vyjádřeních opatrní. Podle jejich názoru s výškou hladiny spodních vod jedna vydatná bouřka příliš nepohne.

Ve zmíněné Starči průtrž mračen v jednom místě vyplavila kanály a dvorek rodinného domu. Zasahovali tam místní dobrovolní hasiči, kteří vodu odčerpali.

Problémy se zásobením obce pitnou vodou však i přes vydatné srážky přetrvávají. Ve čtvrtek a v pátek Vodárenská akciová společnost Třebíč poskytla cisterny s pitnou vodou. Tou se rovnou plnil vodojem, protože obecní studny jsou polovyschlé. Zároveň se přidala i závada na přivaděči vody.

„No je to zoufalé, co vám budu povídat. Ale situaci řešíme. Kromě těch cisteren mám na dnešek pozvané odborníky, kteří by měli pomoci lokalizovat místo, kde k havárii na přivaděči došlo,“ svěřil se starosta Linhart.

A předpověď počasí na víkend?

Při denních teplotách okolo 25 stupňů Celsia se budou vyskytovat přeháňky, místy opět mohou v bouřkách přijít přívalové srážky.