„Ke krádeži došlo v období od 27. září do 4. října. Zatím je čin veden jako přestupek. Škoda za zmizelý kov je asi dva tisíce korun. Ovšem nemáme ještě stanovenou škodu historickou. Je pravděpodobné, že skutek kriminalisté překvalifikují na krádež. Potom pachateli hrozí až dva roky vězení,“ informovala třebíčská mluvčí republikové policie Marcela Lavická.


Vedle přítelkyně


Deml, který se v Tasově narodil, už za svého života zakoupil hrobku na tasovském starém hřbitově u zdi za kostelem. Jeho přáním bylo v ní naposledy spočinout vedle své mecenášky, dobré přítelkyně a vydavatelky Pavly Kytlicové, která zemřela v roce 1932.


Komunisté opravili, zloději dnes odnesli


Hrobku nechal mimo vysokého kříže opatřit dvěma hranolovitými náhrobky, vázami a kovovým plotem, to vše převážně z mědi. Dílo si objednal a zaplatil u jaroměřického sochaře Jaroslava Kruly. Na prvním hranolu už bylo jméno Kytlicové.


Po spisovatelově smrti v roce 1961 Krula přijel navštívit rodinu do Tasova, přivezl pergamen s vypodobněním nápisu na druhý hranol. Pozůstalí pak nechali vytepat do kovu Demlův epitaf.


A právě tento hranol zloději ukradli. „Je to docela absurdní. Strýčkův náhrobek komunisté kdysi nechali poopravit. Teď, v době - jak říkáme - svobody jej někdo rovnou ukradl. Že nezmizel i náhrobek Pavly Kytlicové či dokonce kříž? On ten náhrobek vážil dobře přes deset kilo, vázy měly kolem čtyř kilo. Podle mého soudu zloděje něco vyrušilo,“ reagoval na nepříjemnost prasynovec Jakuba Demla Antonín Vrba.


Na starý hřbitov je přístup dvěma branami. Zloději zřejmě využili tu na dohled od hrobky, která vede do boční uličky.


Ve stejné době zmizely také měděné okapy z pyšelského kostela.


„Myslím, že ti, co kradli, doma měděný náhrobek nejprve roztepali, aby nebyl patrný nápis. Potom ho rozstříhali a odvezli do sběrných surovin,“ uzavřel Vrba.

Jakub Deml (20. srpna 1878, Tasov – 10. února 1961, Třebíč) byl český kněz, básník a spisovatel. Čelil mnoha zákazům činnosti ze strany církve i státu a ve své době nebylo jeho dílo přijímáno vždy kladně, nicméně dnes jsou jeho díla považována za předchůdce moderních literárních směrů zejména surrealismu.“ Tolik encyklopedie. Demlův prasynovec Antonín Vrba o spisovateli říká: „Strýček zemřel, když mi bylo sedmnáct let, dobře si ho pamatuji. Jedním z jeho rysů povahy bylo to, že když šel po vsi, vždycky zdravil první, se všemi se dal hned do řeči. Měl jsem ho moc rád.“ Deml se přátelil s Vítězslavem Nezvalem či Otokarem Březinou. Diváci si Jakuba Demla určitě vybaví díky filmu Zapomenuté světlo. Roli kněze skvěle ztvárnil Bolek Polívka. Snímek režisér Vladimír Michálek velmi volně natočil podle stejnojmenné Demlovy prózy, která byla zčásti autobiografická.