Obec proto podala na firmu žalobu s tím, že chce vrátit necelých dvě stě tisíc korun, které Letidě za služby vyplatila. Vedení společnosti to ale odmítlo s tím, že vina za nezískanou dotací není na její straně. „Termín ukončení příjmu žádostí o dotaci na Státním fondu životního prostředí byl zveřejněn náhle. Nemohli jsme na něj adekvátně zareagovat,“ vysvětlila jednatelka Letidy Lenka Doudová.

Současná starostka Přibyslavic Ivana Uhrová, která se kauzou po bývalém starostovi Romanu Vrbkovi zabývá, však tvrdí, že firma Letida nepodala žádost o dotaci včas, a tím je její vina naprosto zřejmá. Lenka Doudová naopak po celou dobu sporu tvrdí, že firma udělal vše tak, jak měla.

Trojice Karel Dubský (světlá košile), Josef Dubský starší a Josef Dubský mladší u brněnského krajského soudu.
Za únos a opakované znásilnění dívky dostali tři muži dohromady 30 let vězení

Soudce Okresního soudu v Třebíči Jan Hurdík, který se sporem nyní už opakovaně zabývá, na posledním jednání řekl, že právní rámec mu umožňuje rozhodnout ve prospěch kterékoli strany. Smlouva mezi obcí a Letidou totiž prý dodržena byla, protože firma o dotaci skutečně usilovala. Ta však zároveň nebyla naplněna, protože obec se státní dotace nedočkala.

Proto soudce vyzval obě strany ke smíru a k mimosoudnímu vyrovnání.

„Tento spor neměl vůbec vzniknout. Kdyby obec nevyplatila Letidě peníze předem, tak jsme se do této situace nedostali. Táhne se to už roky a zbytečně,“ ulevila si přibyslavická starostka Ivana Uhrová.
Náklady každé strany, obce i firmy Letida, už přesáhly žalovanou částku, tedy 200 tisíc korun.

Most přes Libušino údolí v Třebíči.
Most sebevrahů mohl mít další oběť

Na mimořádném jednání přibyslavického zastupitelstva i proto panovala napjatá atmosféra. Lenka Doudová z něj odešla ještě před tím, než se bod o mimosoudním vyrovnání mezi obcí a Letidou dořešil. „Jela jsem tam s tím, že se dohodneme. Při jednání jsem ale poznala, že zastupitelé mají o celé věci špatné informace,“ poznamenala jednatelka firmy.

Starostka Ivana Uhrová tvrdí, že na mimořádném zastupitelstvu se vše probralo dopodrobna a zastupitelé sedmi hlasy z přítomných osmi odsouhlasili, že po Letidě nechtějí žalobních téměř 200 tisíc korun, ale pouze 54 tisíc korun, které povedou ke smíru a k ukončení soudního sporu.

Lenka Doudová na to ale zatím nepřistoupila a nadále tvrdí, že její firma žádnou chybu při žádání o dotaci neudělala. Naopak pochybnosti vidí na druhé straně. „Nespolupracovali jsme jen s Přibyslavicemi, ale i s dalšími obcemi. Všechny nakonec na dotaci díky nám dosáhly, jen Přibyslavice ne,“ poznamenala.

Soudní spor tak zdá se, zřejmě neskončí a soudce Jan Hurdík bude muset rozhodnout. Termín jednání zatím nicméně stanoven nebyl.

Ilustrační foto.
Divočáky nikdo neotrávil. Nalízali se soli a smrt našli ve vodě