Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o vzrostlé lípy na návsi skončil radikálním řezem

Třebenice - Na čtyřicet vzrostlých stromů stálo ještě před několika týdny na návsi v Třebenicích. Řada z nich prošla během září ozdravným řezem, tři z lipových kmenů nechala obec pokácet úplně. Podle místního občana Františka Klímy, který žije v blízkosti stromů, však k radikálnímu řezu došlo zcela zbytečně.

25.10.2014 1
SDÍLEJ:

Někteří obyvatelé Třebenic považovali lípy na návsi za zdravé, obec byla jiného názoru.Foto: František Klíma

Jedna z pokácených lip se nachází přímo před okny jeho domu. „Právě z ní jsem si byl letos v červnu časně ráno natrhat trochu lipového květu proti nachlazení. Již o šesté hodině skoro na každém květu seděla nějaká včelka," upozorňoval na vitalitu stromu. Obec si však nechala vypracoval posudek, požádala o to znalce Jaroslava Kolaříka z Rosic. „Jasně z něj vyplynulo, že tři lípy ze čtyřiceti musíme skácet. Když jsme to udělali, tak na těch kmenech bylo jasně vidět, že tam poškození je. Poznal by to i žák základní školy," bránil se starosta Milan Votava.

Zato František Klíma vidí celou věc opačně. Žádné bezprostřední ohrožení pro chodce nebo vozidla prý strom nepředstavoval. „Údajný znalec se domníval, že asi osmdesátiletá lípa by mohla být někomu nebezpečná. Já se domnívám, že nám všem je zvláště nebezpečná lidská hloupost," poznamenal Klíma. Ani během zimních dnů a nocí nepozoroval, že by bylo lípu potřeba skácet. „Obdivoval jsem odolnost a vytrvalost větví stromu proti opakovaným námrazám o síle až téměř deseti centimetrů, kterou úspěšně překonávaly s ulomením jen nějaké té slabší větve, která většinou zůstávala i po zlomení viset na stromě," popisoval František Klíma.

Já tomu nerozumím

Starosta však takovou argumentaci odmítá. „Já tomu nerozumím. Lidé mi mohou věřit, nebo ne, ale mně to možná bylo líto víc než panu Klímovi, když se ty stromy kácely. Já mám ale odpovědnost za veřejné prostranství, a opravdu nerad bych se zpovídal rodičům dítěte, na které by spad-la metráková větev," zdůraznil Milan Votava. Bránil také znalecký posudek, který obci k rozhodování, jak se stromy naložit, posloužil. „Pan Kolařík je opravdovým znalcem v oboru dendrologie, pan Klíma je s prominutím odborníkem na všechno a na nic," podotkl Votava. „Jako starosta mu jsem schopen s čímkoli pomoci, vyjdu mu vstříc, on ale měl v minulosti problémy se sousedy. Tehdy byl odborníkem zase na stavebnictví. Nerozumím tomu," zopakoval starosta.

František Klíma se obrátil se stížností proti postupu obce na odbor životního prostředí Městského úřadu v Třebíči. „Odpovídala mu kolegyně v tom smyslu, že v této věci nevystupujeme jako účastník řízení. Toto je čistě rozhodnutí dané obce," vysvětlil vedoucí oddělení ochrany přírody a lesního hospodářství Ivan Jupa. „Dále také okomentovala osobu znalce, který se ke zdraví stromů v Třebenicích vyjadřoval. Pan Kolařík je velmi dobrým znalcem, se kterým úspěšně spolupracujeme i na věcech, které se týkají Třebíče," dodal Ivan Jupa. Městský úřad v Třebíči tak potvrdil postup vedení obce. „Všechno jsme splnili, záměr visel na úřední desce, nechali jsme udělat výběrové řízení. Bylo s tím hodně práce," mínil starosta Milan Votava. „Snažím se lidem vysvětlit, proč ke kácení došlo, psal jsem to i do zpravodaje. Někteří ale před tím zavírají uši, nechtějí slyšet," poznamenal třebenický starosta.

Autor: Kamil Černý

25.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladíci Horácké Slavie pelhřimovské Medvědy vůbec nešetřili

Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Politika není kamenolom, aby ji museli dělat jen muži, říká jednička Zelených

Vysočina - Jedinou květinou mezi trny na Vysočině je jednička kandidátky Zelených Veronika Hana Konvalinková.

Lipník zvítězil už popáté v řadě

Třebíčsko – Boj o špici se vyrovnal. Vedoucí Třebelovice prohrály v Chlístově a jejich náskok na čele tabulky okresního přeboru se po 11. kole ztenčil na bod. Ten na lídra chybí Přibyslavicím, které uspěly na hřišti fotbalistů rezervy Jemnicka. Nejlepší formu má v současné době Lipník, který naplno bodoval už pětkrát v řadě a posunul se na čtvrté místo.

OD SOUSEDŮ: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení