VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor kvůli opravě náměstí nekončí

Moravské Budějovice – Kauza, která hýbe budějovickou politickou scénou poslední rok před volbami, má pokračování. Řeč je o městské zakázce za desítky milionů korun na rekonstrukci náměstí Míru a některých přilehlých ulic. Opozice a její sympatizant, místní Jan Švaříček, loni napadli způsob, jakým členové městské rady včetně starosty ve spolupráci s některými úředníky na investičním odboru vybírali firmu, která centrum opraví. Kontrolní výbor teď došel k závěru: „Několik sporných momentů se našlo, zákon ale porušen nebyl.“

9.3.2018
SDÍLEJ:

Náměstí Míru v Moravských Budějovicích. Foto: Deník/Kamil Černý

Koaliční zastupitel Zdeněk Janderka tento týden Švaříčka veřejně vyzval, aby se k celé záležitosti postavil jako chlap a uznal, že neměl pravdu. Švaříček však trvá na svém. Stále má pochybnosti. „Závěry kontroly chyby našly a po náměstí chodí pracovníci firem, o nichž se od počátku mluvilo jako o vítězích tendru,“ zdůraznil.

O co v příběhu, který tak rozdmýchává dění v Budějovicích, jde? Z radničních kuloárů měla před rokem údajně uniknout informace, které sdružení firem zvítězí ve výběrovém řízení na opravu centra města. Jan Švaříček si nechal loni na jaře informaci notářsky ověřit, sdělil to opozičním zastupitelům a potichu počkali na letní výsledek tendru. Zvítězilo sdružení tří firem, které figurovalo ve Švaříčkově notářsky ověřené listině.

Tvrdé obvinění

Švaříček a spol. na záříjovém zasedání zastupitelů veřejně naznačili, že zakázka může být „cinklá“, proto jde o podezřelé nakládání s veřejnými penězi. Obvinění bylo na místní poměry otevřeně tvrdé. Následně část politiků z vedení města, kterých se to osobně dotklo, na Švaříčka podala trestní oznámení.

Mezitím jedna ze tří vítězných firem upadla do insolvence a zakázku dostal druhý uchazeč v pořadí. Jedna firma z původně vítězného sdružení dnes nakonec náměstí opravdu v rámci městské zakázky opravuje. Jako poddodavatel vítěze tendru.

Zakázku z podnětu opozice zkoumal několik měsíců kontrolní výbor zastupitelstva, pátral po tom, zda byl porušen zákon. Porušen nebyl, některé věci však kontrolní komisi vadí.

Například není úplně spokojená s prací administrátora zakázky, tedy firmou, která pro město zajistila veškerou „úředničinu“ kolem výběru dodavatele stavebních prací. Budějovice si firmu z Brna vybraly na základě osobního doporučení starosty Vlastimila Bařinky.

„Jednání s ní bylo zdlouhavé a nepružné,“ konstatoval kontrolní výbor. Opoziční zastupitelka Yvona Švaříčková připomněla, že v regionu právě s touto firmou, která navíc vykazuje finanční potíže, nebývají dobré zkušenosti. Starosta Bařinka odpověděl, že na radnici nemůžou vědět všecko.

Kontrolní výbor nakonec doporučil vedení města zohledňovat při výběru administrátora veřejných zakázek reference. Zakázka se uskutečnila v režimu takzvaného užšího řízení.

Jednoznačnou chybou podle kontrolorů bylo zveřejnit uchazeče, kteří splnili kvalifikační předpoklady v prvním kole a postupovali do kola druhého.

„Nedošlo sice k porušení zákona. Ale takové jednání může vzbuzovat pochybnosti a vytvářet prostředí pro možné netransparentní jednání,“ domnívají se členové kontrolního výboru. V překladu – když si zájemci na webových stránkách města předem přečtou, kdo všechno postoupil do finále soutěže o tučný a zajímavý zdroj zisku, může se podle kritiků dít v zákulisí ledacos.

Kritizoval to opoziční zastupitel Jaroslav Doležal.

„Když se zníme, dohodneme se na ceně“

„Když my tři se přihlásíme do výběrového řízení každý za svoji firmu, tak se prostě a jednoduše dohodneme na ceně, když se budeme znát,“ poznamenal v nadsázce a ukázal na své sousedy u zastupitelského stolu.

Kontrolní výbor k tomu sdělil, že se takzvané otevřené řízení při zadávání zakázek jeví jako transparentnější.

Členka kontrolního výboru Věra Kaňková o průběhu zakázky pochybnosti nemá. Na druhou stranu – našla si statistiku z roku 2016, ze které plyne, že v režimu otevřeného řízení se u nás zadává polovina všech zakázek. V režimu užšího řízení jen tři procenta.

Jaká je odpověď na výtku kritiků, podle kterých na náměstí sice stojí bouda s nápisem vítěze tendru, ale práci poddodávkou stejně dělá firma, která figurovala na Švaříčkově notářsky ověřené listině a měla vyhrát? Takže se ke svému zdroji peněz vlastně dostala, což podle opozice i Švaříčka není v pořádku. „Každá firma si jako generální dodavatel může vybrat poddodavatele, je to její věc, město pak tento krok odsouhlasí. Je to běžná a zákonná praxe,“ shodli se místostarosta Jan Kocáb a šéf odboru investic Josef Macháček.

Kontrolní výbor doporučil, aby v budoucnu účinkovali v hodnotících komisích i členové těch politických uskupení, která nejsou ve vedení města.

Bude další kontrola

Celá záležitost ale nekončí. Naopak. Opozice navrhla a zastupitelstvo většinou odsouhlasilo, aby členové kontrolního výboru prověřili i realizaci zakázky, tedy způsob provedení prací a finální cenu díla, až bude hotové. Vysoutěžená cena je okolo 42 milionů, větší část zaplatí město, zbytek majitelé a správci sítí.

A jaký je vývoj u trestního oznámení, podaného zastupiteli loni na podzim na Jana Švaříčka? Policie ho podle vyjádření starosty Bařinky poslala do přestupkového řízení. To dělá jeden z odborů na radnici. Aby ovšem nedošlo k pochybnostem, případ si z Budějovic převzala radnice v Telči. Má tak být zajištěna nezávislost rozhodování.

Co je otevřené a užší řízení

V otevřeném i užším řízení zadavatel oznamuje neomezenému počtu dodavatelů svůj úmysl zadat veřejnou zakázku.
Zatímco v otevřeném řízení vyzývá zadavatel uchazeče k podání nabídek a současně prokázání splnění kvalifikace, v užším řízení zadavatel nejprve vyzve uchazeče k prokázání kvalifikace a až na základě posouzení vyzve úspěšné uchazeče k podání nabídek.

Autor: Hana Jakubcová

9.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 95 Kč Uklízeči a pomocníci v domácnostech, hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme spolehlivost, pečlivost. Jedná se o úklid pokojů, přípravu snídaní. Nástup možný ihned, HPP, zkrácená pracovní doba 6 hod, ranní směna, od 5.30 h nebo od 8.00 hod, po-ne (střídání dle plánu směn), vzdělání vyučen, 75Kč/hod. + prémie. Pracoviště: Accomo s.r.o. - hotel joseph 1699, třebíč, skalní 85/8, Skalní, č.p. 85, 674 01 Třebíč 1. Informace: Josef Pošvař, +420 724 229 302. Výroba - Výroba Montážní dělník 105 Kč Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Montážní pracovník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 105 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , * montáž potrubních celků a stojních částí kogeneračních jednotek, , Požadujeme: , * výuční list v oboru strojírenství (potrubář, strojní zámečník, opravář zemědělských strojů...), * schopnost pracovat podle výkresové a technologické dokumentace, * zodpovědný přístup k práci a ochotu se vzdělávat, * manuální zručnost, * flexibilita, , Nabízíme: , * perspektivu ve stabilní a stále se rozvíjející firmě, * možnost seberealizace – odborný a profesní růst, * odpovídající platové ohodnocení, * vzdělávací kurzy, * firemní benefity (dovolená navíc, 3 dny zdravotního volna, finanční bonus za docházku bez absence…). Pracoviště: Tedom a.s. - provoz třebíč, hrotovická-průmyslová zóna č.p.160 [768], Hrotovická-Průmyslová Zóna, č.p. 160, 674 01 Třebíč 1. Informace: Zdeňka Malá, +420 953 311 003. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 900 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KUCHAŘKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce Restaurace Morava Výčapy.. Pracoviště: Zdeněk jelínek - restaurace morava výčapy, 674 01 Třebíč 1. Informace: Zdeněk Jelínek, +420 739 229 200. Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 20 000 Kč Úředníci ve skladech NOČNÍ EXPEDIENT/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Pekařství vonka, s.r.o., Bezručova, č.p. 1574, 676 02 Moravské Budějovice 2. Informace: Jiří Kapinus, +420 607 555 882;739 059 250.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Jak reaktory ubránit proti teroristům, cvičili v Dukovanech

Rekonstrukce říčních lázní na Polance.

Oprava skokanského bazénu vyjde na bezmála šest milionů korun

Motokrosové závody v Jedově zhatilo sucho

Náměšť nad Oslavou - Pořadatelé zrušili motokrosové závody v Jedově. Závod o putovní pohár Veteran enduro-motokros klubu Jedovské stráně se měl uskutečnit v sobotu 22. září. Důvodem zrušení podniku je přetrvávající sucho a omezení odběru povrchových vod, které neumožňuje kropení tratě.

Spolky pořádají besedu o ukládání radioaktivního odpadu

Třebíč - Hledání hlubinného úložiště radioaktivního odpadu a budoucnost jaderné energetiky v ČR. Tak zní téma besedy, která se uskuteční v úterý 25. září od 17.00 ve velkém sále budovy Fórum v Třebíči.

Hasiči pořádají sbírku pro kolegu

Vysočina – Sbírku pro svého kolegu a kamaráda, profesionálního a dobrovolného hasiče Vaška se rozhodlo uspořádat jeho kolegové.

Pamětní deska bude připomínat jméno operetního skladatele Ralpha Benatzkyho

Moravské Budějovice – Populárního autora hudebních komedií a rodáka z Moravských Budějovic připomene opět po roce pamětní deska. Neobjeví se na jeho rodném domě, ale na budově městské policie. Ralph Benatzky byl operetním skladatelem a proslavil se hlavně psaním písní a textů pro kabaretní scénu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT