VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SPD ohlásila záměr jít do komunálních voleb v Třebíči

Třebíč - Vstup Okamurovy SPD a Pirátů na scénu. A opouštění předních pozic některých dosud výrazných jmen. Tak se v tuto chvíli jeví blížící se komunální volby v Třebíči. Sice jsou až na podzim, ale už teď se politická uskupení domlouvají, co dál. Většina etablovaných stran, hnutí a sdružení řeší, jak se postaví k SPD.

20.2.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jan Bartoš

Připomeňme, že před čtyřmi lety se o hlasy voličů pralo třináct subjektů a deset se jich nakonec do zastupitelstva dostalo. V radě pak sedí koalice šesti z nich. To je hodně.

„Máme příliš rozdrobenou politickou scénu. Musíme s tím před dalšími komunálkami něco udělat. Okamurovci už jsou ve městě, něco chystají, měli bychom vytvořit větší blok, abychom těm snahám dokázali čelit,“ uvedl současný radní, v minulosti starosta i senátor Pavel Heřman (volba TR).

On sám už ale nechce být lídrem kandidátky, ať už vznikne jakákoli s kýmkoli. A podle svých slov ani netouží po uvolněné funkci, tedy po práci placeného komunálního politika v radě města. „Příští rok je mi 70 let. Chci se zabývat i něčím jiným, než politikou,“ řekl.

Současná místostarostka Marie Černá (Třebíč můj domov) přiznala, že její politické uskupení vede jednání s uskupením Pavla Heřmana. „Názorově jsme si blízcí, společná kandidátka není vyloučená. Chodíme do voleb pod hlavičkou SNK-ED, oni nám věří, že vždy sestavíme kandidátku, která neudělá ostudu,“ naznačila Černá.

Lídrem, tedy kandidátkou na starostku, být nechce, podle ní jsou tu mladí, kteří by se mohli ukázat. Co například spojení s ODS? „Je pravda, že konkrétně ve Velkém Meziříčí v minulých volbách spojení nezávislých a ODS dalo slušný volební výsledek. Ještě jsme o tom do hloubky nepřemýšleli a nejednali. Názorově však nejsme daleko, personální situace v jejich řadách se změnila (odešli Stanislav Mastný, Ivo Uher, Simona Kafoňková – pozn. red.). Například s Martinou Bártovou se pracovně potkáváme a vycházíme spolu dobře,“ zamyslela se Černá. A dodala, že „s Okamurovci by nespolupracovali“.

ODS ve druhém největším městě Vysočiny po posledních komunálních volbách v roce 2014 propadla, v zastupitelstvu tak poslední čtyři roky úplně chybí, přitom donedávna měla starostu. Strana však udělala dobrý výsledek na celostátní úrovni v podzimních parlamentních volbách, kdy skončila druhá. V Třebíči ji vede Jakub John. Jak uvedl, 6. března bude sněm místního sdružení ODS, kde budou jeho členové řešit, zda jít do společné kandidátky s jiným subjektem a jaká jména se objeví v boji o křesla zastupitelů. O SPD v Třebíči nic neví. „Uvidíme, co to vůbec bude za lidi,“ řekl John.

Petr Paul, asistent poslance SPD za Vysočinu Radka Kotena, potvrdil, že strana v Třebíči zcela určitě vlastní kandidátku do zastupitelstva města postaví. Však už tu má Koten novou poslaneckou kancelář na Karlově náměstí. Paul zdůraznil fakt, že SPD udělala na Třebíčsku na podzim vynikající výsledek. Z toho chce těžit.

„Jsme v okrese Třebíč druhá nejúspěšnější politická síla vzešlá z posledních parlamentních voleb. Máme členy našeho hnutí, kteří chtějí jít do komunální politiky a prosazovat  na místní úrovni program SPD v místních podmínkách obcí,“ netají se Paul s tím, že mají čekatele na členství i sympatizanty, se kterými se kandidátky doplňují. „V současné době sestavujeme  programy. Zatím bych nezveřejňoval více,“ poznamenal.

Kdo v tuto chvíli ví, že do komunálek půjde samostatně, je uskupení Pro Třebíč radního Pavla Pacala. „Maximálně půjdeme se STAN,“ řekl Pacal. Dále jde samostatně hnutí ANO 2011, komunisté i sociální demokraté. Všichni zatím říkají, že nemají jméno lídra. Ze sociálních demokratů by se měli podle místostarosty Vladimíra Malého na kandidátce objevit všichni tři současní zastupitelé. Tedy on, Naděžda Dobešová a Petr Vašíček. „Jak plyne z čerstvého usnesení sjezdu ČSSD, tak s SPD spolupracovat nebudeme,“ sdělil Malý.

Břehy - uskupení dosud pod hlavičkou Zelených, tedy lidé kolem místostarosty Milana Zeiberta, už se bavili o dalších možnostech. „Mladší část Břehů naznala, že máme dost síly jít do voleb samostatně, jejich hlas převážil. Kdo bude lídr kandidátky a kandidát na starostu, jsme zatím nestanovili,“ prozradil Zeibert. Novinkou je, že výrazná tvář, zastupitel Milan Šťastný, zvažuje, zda bude vůbec kandidovat. „Pokud ano, bude to od desátého místa níže. Mám k tomu osobní důvody, které nebudu veřejně ventilovat,“ sdělil stručně.

Kandidátku postaví také lidovci, kterým se při předchozích volbách podařil husarský kousek. Po složitých jednáních si nakonec prosadili starostu. Pavel Janata po celou dobu vede město bez výrazných turbulencí na politické scéně, kterými byla Třebíč dřív tak proslulá. Nyní říká, že na 95 procent se bude opět ucházet o post starosty, tedy o první místo na kandidátce. „Konečné slovo budou mít spolustraníci,“ poznamenal.

Piráti zatím nevědí, jakým způsobem do komunálních voleb v Třebíči vstoupí. Uvedla to Michaela Vodová, předsedkyně místního sdružení Třebíčsko. „Uvidíme, zda půjdem sami nebo ve spojení s někým dalším. V tuto chvíli nebudu říkat, kdo je nám v třebíčském politickém spektru blízký, ale nějaká jednání se vedou,“ naznačila.

Ona sama nemůže případně vést třebíčskou kandidátku, protože není místní. Na kandidátce do parlamentních voleb se na podzim objevilo jméno třebíčského advokáta Michala Šalomouna. „Spolupracujeme s ním, ale oslovovat ho pro komunálky v Třebíči nebudeme,“ sdělila Vodová.

Barákovci (Třebíč občanům!) hledají způsob, jak moci postavit kandidátku. „Vyhodili nás ze STAN. Buď budeme sbírat podpisy pro naše uskupení, museli bychom jich mít v počtu deseti procent voličů, to je lehce pod tři tisíce. Anebo – a to je mnohem pravděpodobnější – se domluvíme s nějakým zaregistrovaným subjektem na politické mapě České republiky a pod jeho hlavičkou půjdeme,“ uvedl tahoun uskupení a nejhlasitější třebíčský opoziční politik Jaromír Barák. Může to být podle jeho slov klidně menší subjekt z jiného kraje. „Lídra kandidátky v Třebíči jsme zatím neřešili. A pokud půjde do voleb SPD, spolupracovat s nimi nebudeme,“ řekl jednoznačně.

V zastupitelstvu by se opět mělo objevit taky uskupení Ta naše Třebíč (TnT) Martina Svobody.  „V případě, že TnT půjde do komunálních voleb, tak i já se budu angažovat. Na jaké pozici, ukáží až následná jednání při sestavování kandidátky,“ řekl Svoboda. TnT podle jeho slov není zaštítěna žádným politickým subjektem, jedná se o samostatné politické uskupení. „Je ale možné, že v rámci letošních komunálních voleb budeme spolupracovat s jiným politickým uskupením, to se teprve ukáže,“ uvedl. Není mu známo, že se v Třebíči objevila SPD či její kancelář. „Nikdy jsme s nimi nejednali,“ dodal.

Autor: Hana Jakubcová

20.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 21 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí OŠETŘOVATEL DOJNIC, PRÁCE NA DOJÍRNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - benefity v hodnotě 20 000,--/rok. Pracoviště: Zemědělské družstvo "podlesí", 675 07 Čechtín. Informace: Pavel Navrkal, +420 736 484 862.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Příjem zboží od dodavatelů, chystání zboží, výdej zboží na prodejnu, vybalování zboží., Zaměstnanecké výhody: stravenky, Kontakt: telefonicky, e-mailem nebo osobně. Pracoviště: Jipa bauer, s.r.o., Pražská, č.p. 986, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jan Vítů, +420 608 319 174.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači v prodejnách PRODAVAČKA/POMOCNÁ SÍLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný ihned., Vyučení není podmínkou - zapracujeme., Kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Karla chalupová - od večerka, Tyršova, č.p. 545, 675 31 Jemnice. Informace: Ladislav Chalupa, +420 602 745 388.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 22 000 Kč

Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) SKLADNÍK, LOGISTIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Příjem materiálu z došlých faktur do skladové evidence na PC i fyzicky na sklad, výdej materiálu ze skladu na zakázky elektromontérům i vyskladnění na PC, půjčování nářadí, objednávání materiálu podle požadavků manažerů zakázek, nákupy drobného materiálu za hotové v Třebíči, dohled na třídění odpadů ze zakázek, , Zajišťování oprav drobných provozních závad v administrativní budově, zajišťování oprav drobného nářadí, oprav aut, technických kontrol aut, zajišťování drobných zámečnických prací, Požadujeme vzdělání nebo praxi v oboru elektro a základní znalosti materiálů z oboru instalatérství-topenářství, řidičský průkaz sk. B, znalost práce na PC, Zaměstnanecké výhody: telefon, stravenky, flexipasy, životní nebo penzijní pojištění, školení, zvyšování kvalifikace. Pracoviště: Tipa telekom plus a.s., Hrotovická, č.p. 169, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 606 713 658.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Lípa svobody na kamenickém náměstí postoupila mezi dvanáctku finalistek letošní celostátní ankety Strom roku.
22

Hlasování začalo. Kamenická lípa bojuje o titul Strom roku 2018

OBRAZEM: Bernard Fest v pátek nabídl koncert Tomáše Kluse

Humpolec – V pátek 22. června naplno odstartoval Bernard Fest, největší a nejstarší letní hudební festival na Pelhřimovsku. Fanoušci se dočkali například koncertu Tomáše Kluse.

OBRAZEM: V bystřických Lužánkách vyrůstají hrady na horním toku Svratky

Bystřice nad Pernštejnem – Hrady Čepička, Lúčka, kostel a panské sídlo v Černvíru, hrad v Lomnici a klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova, respektive jejich modely, budou moci již na konci letošních prázdnin obdivovat návštěvníci právě vznikajícího parku miniatur v bystřické lokalitě Lužánky. Tamní radnice na pět „letošních“ miniatur vyčlenila 250 tisíc korun.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Vysvědčení za týden dostane 64 tisíc dětí

Vysočina – Známkování už je uzavřené a děti se již nemohou dočkat prázdnin. Poslední týden ve škole bývá ve znamení her, někde už začínají opravy školních budov.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT