Silnice vznikla bez stavebního povolení. Co udělá dopravní odbor? Viníka nepotrestá a připraví mu povolení dodatečně

Pozadí celé blamáže se dá označit přinejmenším jako šlendrián. Nejen proto, že dosud neprošla kolaudací. Na povrch vyplul fakt, že nemá ani stavební povolení. Příjezdová cesta měla sloužit jen výstavbě nového obchodního centra, nikoli zákazníkům.

„Správce komunikace II/360 kraj Vysočina, zastoupený Krajskou správou a údržbou silnic Vysočiny, souhlasil pouze s povolením dočasné stavby,“ potvrdila mluvčí kraje Jitka Svatošová. To vědí i na Městském úřadu v Třebíči, kde se o pochybení při otevření Intersparu dověděli prostřednictvím zvídavého obyvatele města. Podle vedoucí odboru dopravy Ivany Cahové však odpovědnost za vzniklou situaci leží na bedrech investora. „Ten už místo zabezpečil a dá to do pořádku,“ vzkázala.

Těžko ovšem soudit, zda tomu, co bude následovat, lze říkat pořádek. Dotyčná investorská společnost, kde figuruje pražská Imobilia Sen a její divize Hovora Immo celou věc musí nějak vyřešit. S největší pravděpodobností buď povolení dodatečně získat nebo silnici zlikvidovat. „Požádali jsme firmu o dodání všech nutných kladných stanovisek příslušných orgánů. Pokud je dodá, povolení vydáme,“ předeslala vedoucí odboru dopravy. Chyby vlastního úřadu si není vědomá, o silnici prý rozhoduje majitel, tedy kraj.

Poněkud v rozporu s tím je sdělení Krajského úřadu Vysočiny. „Veškerá povolení a nutné souhlasy jsou v kompetenci Městského úřadu v Třebíči, respektive odboru dopravy jako silničního správní úřadu,“ informovala mluvčí Svatošová.

Vedení třebíčské radnice se o celou záležitost teprve hodlá zajímat. „Já vím, že se to budovalo jako příjezdová komunikace pro účel stavby. K prošetření teď od technického odboru chceme patřičné podklady,“ řekl první místostarosta Miloš Mašek.

O možných dopadech prý zatím vzhledem k nedostatečné znalosti problému neuvažuje.

Žádný postih zřejmě nečeká ani investora. Ačkoli provoz na silnici údajně nespustil, jeho zraku měl uniknout pravý konkrétní viník. Ten prostě zrušil dosavadní bariéru a autům umožnil vjezd do křižovatky s ulicí Znojemská. „Myslím, že postih oné společnosti nehrozí, jelikož to provedla třetí osoba,“ míní Ivana Cahová z dopravního odboru.

Jediný, kdo se v pátek ke stavbě bez povolení přes veškeré urgence nevyjádřil, je společnost Hovora Immo.