První bomby shodil na Dalešice v pondělí 7. května 1945 roj osmnácti sovětských letadel v pravé poledne. Podle Špačka se dlouho věřilo, že se letadla otočila a do několika minut provedla druhý nálet. Teprve částečné zpřístupnění ruských archivů odhalilo, že nad Dalešice byly vyslány dvě osmnáctičlenné skupiny letadel. Důvodem bombardování mohla být podle Špačka chyba v komunikaci mezi letectvem a pozemními průzkumníky. „Pověsti o tom, že sedláci měli vytažené mlátičky ze stodol a letci to považovali za německé zbraně, nejsou pravda. Podle dochovaných hlášení velitelů obou rojů tam byli poslaní kvůli tomu, že se tam soustřeďovalo dělostřelectvo. Jenže v Dalešicích nebylo nic, němečtí vojáci, kteří tam přespali, odešli před tím v sobotu," řekl Špaček.

Vítání sovětských vojsk v roce 1945.
Ruský voják chtěl v Jihlavě holčičku vyměnit za konzervy

Pamětníci odhadli, že na Dalešice dopadlo asi 400 bomb různé hmotnosti. Jedna stokilová byla v obci nalezená před třemi lety při hloubení bazénu. „Dlouho jsem tomu nechtěl věřit, jak by je mohlo unést 18 letadel? Jenže se ukázalo, že letadel bylo 36 a podle záznamů shodily 380 bomb, takže to měli lidé spočítané dobře," řekl Špaček.

Ilustrační foto
V Dalešicích se našla nevybuchlá puma, zřejmě pozůstatek náletu

Bomby zasáhly především jihovýchodní část obce, která tehdy měla asi 700 obyvatel. Zemřelo 27 z nich, z některých rodin většina. Jejich pohřeb se konal 9. května. Zničených a poškozených bylo v obci 45 domů i kostel. Pod odloupnutou omítkou v interiéru se objevily fresky z konce 13. století, o které do té doby neměli odborníci povědomí. "Je to snad jediný světlý bod celé tragédie," řekl Špaček.

Bomby v Hrotovicích dopadli při oslavách

Na Hrotovice vzdálené od Dalešic asi tři kilometry spadly tři bomby v okamžiku, kdy davy slavily konec války a lidé se vítali s Rudou armádou. Zemřelo jich 114, z řad Rudé armády bylo dalších 36 obětí. Mrtvého velitele dělostřelecké brigády Georgije Sacharova převezl tank až do Prahy. Jeho potomci před rokem Hrotovice navštívili a měli dorazit i na letošní pietní akci, která je ale kvůli koronaviru zrušená, řekla starostka Hrotovic Hana Škodová.

Zrekonstruovaný železniční přejezd v Okříškách.
OBRAZEM: Okříšky mají konečně bezpečný přejezd. Závory přibudou i na Žďársku

Posledních dny druhé světové války v Hrotovicích. Na město dopadly bomby a změnily oslavy vítání osvoboditelů v tragédii. V úterý 8. května tam pár minut po půl jedné odpoledne zahynulo 114 místních obyvatel a 36 vojáků Rudé armády.Zdroj: Archiv Muzeum Vysočina TřebíčZe dne tragédie se dochovala jediná fotografie, je součástí expozice hrotovického muzea, další snímky byly pořízené na pohřbu, řekl Jaroslav Martínek, ředitel Muzea Vysočiny Třebíč, které na expozici spolupracovalo. Pohřeb obětí se konal 11. května. Muzeum, jehož součástí je i připomínka 75 let staré tragédie, otevřelo město s asi 1800 obyvateli v září 2018.

Pomník obětem z Dalešic byl odhalený 5. května 1946. Oběti z Hrotovic připomíná na čelní stěně zámku pomník odhalený 28. října 1947. Pravidelná pietní akce s účastní veřejnosti se letos kvůli opatření spojená s koronavirovou nákazou konat nebude. Věnce k pomníkům položí představitelé obcí.

Takto si v Dalešicích připomínali tragédii z konce války v mimulých letech