Restaurátora Tomáše Havlíka a jeho kolegy zaujalo, jak moc velké sousoší je. „Jsou tady kvůli tomu ztížené podmínky. Navíc je to i docela vysoké. Lešení se kvůli tomu nedá ideálně postavit. Nemáme tady na něj ani žebřík. Na lešení proto lezeme různě,“ přibližuje Havlík náročnost svého povolání.

První dva vrtulníky, rozložené na palubě transportního letounu C-17, ve středu přistály na letecké základně v Náměšti.
FOTO: V Náměšti přistál transportní letoun, přivezl první dva vrtulníky z USA

Restaurátoři kontrolují a opravují stav jaroměřické památky. „Omítky, které nedržely, jsme obouchali a sejmuli dolů. Nahradíme je novými a uděláme i nový nátěr. U soch je to samé. Tmely staré pět let jsou už vyžilé, takže jsme je oklepali a kámen zpevnili. Současný tmel má podobnou barvu i strukturu,“ vyjmenovává Havlík s tím, že sochám jeho kolegové dodají i ochranný hydrofobní nátěr.

Sloup Nejsvětější Trojice
Vznikl v roce 1716
Jeho autorem je Štěpán Pagan
Sousoší leží na východní části náměstí Míru

Přestože je oprava náročná a pracná, je to pro restaurátory snazší než před pěti lety. „Tehdy jsme sochy vyloženě restaurovali. Letos je to spíše revize s drobnými úpravami. V havarijním stavu sloup není. Jde o kontrolu, aby se tomu do budoucna nic nestalo. Počasí tomu totiž ubližuje. Nejhorší je rychlá změna teplot a když se do spár dostane voda, která zmrzne,“ vysvětluje sochař.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Restaurátor Tomáš Havlík s kolegy Vojtěchem Mach-Žižkou a Martinou Vikovou dodává, že revize potrvá do poloviny srpna. Poté plachty sundají a lidé si sousoší Nejsvětější Trojice z osmnáctého století prohlédnou v plné kráse.