Atmosféra svátků je podle Rostyslava Melničeeka podobná, ale zvyklosti se různí. „U nás pomlázky nepoužíváme. Místo toho brzy ráno vstaneme a jdeme s jídlem v proutěném košíku do kostela. Tam jídlo i nás pokropí svěcenou vodou a až pak můžeme hodovat,“ popisuje mladý muž. Není to přitom jediný odlišný zvyk. „Každý si na Velikonoce vezme vejce a pak jimi soupeřovo vejce bouchá. Komu se rozbije, tak prohraje. Hraje se tak dlouho, dokud nezbude jediný výherce,“ přibližuje.

České tradice byly novinkou pro Tetianu Kropivnu a její dcerku. „Mě ráno vzbudil manžel, že mě musí vymrskat. Dcerka chodí do druhé třídy. Přišli za ní s pomlázkami její spolužáci ze školy. Tak z toho měla radost,“ usmívá se žena. Mezi tradiční ukrajinská jídla patří například sladké červené víno kagor nebo dezert pascha.

Koledy, pomlázka, vajíčka. V Jaroměřicích slavili Velikonoce tradičně.
Pomlázka, perníky, pentle a vajíčka. Koledníci v Jaroměřicích vyrazili brzy ráno

Většina Ukrajinců žije v Moravských Budějovicích a okolí už rok. Za tu dobu se naučili dobře česky. Najít uplatnění a poznat českou kulturu jim pomáhá Helena Friedrichová z Jaroměřic nad Rokytnou. „Je důležité, aby poznali českou kulturu, proto jsme Velikonoce propojili. Nejsou čistě české ani ukrajinské. K obědu je například jehně, protože na Ukrajině jsou běžná. Ale máme tu i tradiční české mazance a jiné dobroty,“ vysvětluje.

Příprava na Velikonoce trvala několik dní. Organizátorka oslav Jarmila Lojda Rajchl zmiňuje, že dlouho trvala příprava jídla. „Bylo potřeba navařit pro několik rodin. Obtížné je to i s byrokracií. Ale je potřeba, aby se komunita seznámila s našimi tradicemi a začlenila se. Naštěstí drží při sobě. Děti jsou šikovné a dospělí se budou moci věnovat svým profesím. Máme tu zdravotní sestru, účetní a další žena bude mít pedagogické minimum,“ říká Jarmila Lojda Rajchl, která spolupracuje s nadací Via.

V Číměři na Třebíčsku sice odletěly zvony z tamní kapličky do Říma, dovedně je však zastoupili tamní malí hrkači. Hrkat budou i na Velký pátek ráno a odpoledne a na Bílou sobotu ráno.
VIDEO: Zvony odletěly do Říma. V Číměři je už nahradili hrkači

I když jsou stoly plné slavnostního jídla, pro přítomné není tím nejdůležitějším. „Hlavní je, že tu jsme v bezpečí a že čas můžeme trávit společně,“ připomíná Alina Soloviova.