Jednání se točilo kolem nedostatku peněz pro sociální služby. Jen na Vysočině schází tento rok na jejich dofinancování zhruba sedmdesát pět milionů korun.


Letošní státní rozpočet nejprve počítal s konečným příspěvkem na sociální služby ve výši 4,5 miliardy korun.

Jak se ale po čase ukázalo, částka byla nedostatečná a musela se navýšit o 1,5 miliardy. Ani to však podle členů sociální komise AKČR nestačí a je nutné sehnat ještě osm set milionů korun.


„V situacích, kdy jde o zdraví a život lidí, zejména těch starších či handicapovaných, je vždy potřeba přijmout mimořádná opatření, kterými by se zajistila nutná péče o ně. Chtěli bychom proto ze státního rozpočtu získat ještě potřebných osm set milionů korun. Bohužel to ale nemohu slíbit se stoprocentní jistotou, protože situace ve státním rozpočtu je letos velmi napjatá,“ řekl včera na jednání ministr Šimerka.

Mimořádné výdaje

K tomu se podle jeho slov stát nyní potýká s vážnými důsledky ekonomické krize a zároveň s mimořádnými událostmi, jako jsou povodně. „Jsou to všechno výdaje navíc a není tak lehké převod peněz na sociální služby zajistit. Věřím ale tomu, že by k rozdělení mohlo dojít v druhé polovině září,“ doplnil ministr.


O nedostatku peněz vědí své například ve Žďáře nad Sázavou. „Musíme šetřit, kde se dá. Pořizujeme a nakupujeme opravdu jen to nezbytné, jako je samozřejmě jídlo nebo dezinfekční či prací prostředky. Počítá se do toho také elektřina, topení či voda. Na nadstandardní věci, mezi něž se například řadí výlety pro klienty nebo nové televize, musíme zatím zapomenout,“ řekla Deníku Eva Štěpničková, ředitelka Sociálních služeb města Žďáru nad Sázavou.


Od dubna půjčuje kraj Vysočina svým zařízením, která jsou v největším propadu, peníze. „Ty jsou určené na výplaty a na provozní náklady. Již v lednu jsme v kraji rozpustili téměř osmdesát milionů korun,“ sdělil radní pro oblast sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

Rozhodnou v září

Radní Krčál v úterý na jednání připomenul také to, že je nutné, aby se pozornost do budoucna více zaměřila na terénní služby.


A jaký je výhled na financování sociálních služeb v roce 2010? Zatím se mluví o částce 5,4 miliardy korun. „Podle mne je to ale přehnaně optimistické. Budu se samozřejmě snažit, abych tyto peníze získal, ale úspěch mého snažení je velmi nejistý. Finální podoba rozpočtu na rok 2010 bude předložena do konce září a je možné, že se tuto částku prosadit nepodaří, protože na ni peníze ze státního rozpočtu nevyjdou,“ dodal ministr úřednické vlády.