Zde se nachází malý travnatý trojúhelník s jedním stromem. Spodní část tohoto trojúhelníku ústí do Kotlářské ulice, která nyní podstupuje rozsáhlou rekonstrukci. Až zde opravy skončí, travnatá plocha se také změní. Napomůže tomu kamenný patron Zemí koruny české.

Do třebíčského zámku se v roce 1994 zaváděl plyn.
Třebíč v roce 1994 přivítala ostatky svatého Václava

Socha z 18. století stála na jedné z kašen, které bývaly na nedalekém Karlově náměstí.

Po zrušení kašen na konci 19. století se ocitla v areálu třebíčské nemocnice, kde vydržela po celé 20. století. „Ale odsud byla po nedávné rekonstrukci nemocnice odstraněna a umístěna do depozitáře. Nyní ji má u sebe restaurátor Jan Vodáček, který ji zkoumá a při restaurování ji dá celkově do pořádku. Předpokládáme, že toto umělecké dílo bude do května příštího roku zdobit Kotlářskou ulici,“ vysvětlil starosta Pavel Pacal.

Socha svatého Jana Nepomuckého se vrátila zpět na své místo u Podklášterského mostu. Restauroval ji Jan Vodáček.
VIDEO: Světec už cení zuby na Třebíčany, jeho úsměv odhalili restaurátoři

Socha tak vlastně každé století putuje po Třebíči a nyní se vrací do blízkosti míst, kde ji před více než třemi sty lety odhalili. Restaurátor na ní bude pracovat ve dvou etapách.

„První etapou je zmapování nynějšího stavu. To přinese návrhy, jak by měly probíhat další práce, tedy hlavně odstranění nečistot. Tato etapa by měla trvat do 22. prosince letošního roku a vyjde na 270 tisíc korun. Odhadujeme, že podobná částka bude stát i druhou etapu, kdy ta socha dostane nový kabát,“ doplnil Pacal.

Jan Vodáček restauroval i další sochy v Třebíči, většinou z baroka, o kterých se předpokládá, že jde o díla sochaře Štěpána Pagana. Naposledy se po jeho zásahu vrátila do Třebíče socha svatého Jana Nepomuckého.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: v Třebíči je nový provozovatel autobusů

Zdroj: Deník/Milan Krčmář