„Všechno, co bylo třeba, jsme prosolili a posypali. Techniku máme v pohotovosti,“ konstatoval Miroslav Černý z třebíčské pobočky správy a údržby silnic. Silničáři mají dle jeho slov vozový park v plném nasazení, všechny komunikace byly včera sjízdné.

Během pondělního dopoledne dopravní policisté nevyjížděli k žádné nehodě, kterou by způsobilo nepřizpůsobení řízení stavu vozovky.

„Celkově můžeme říct, že se řidiči zřejmě umoudřili. Nešťastníci, kteří sjedou do strouhy, ani policii nevolají, takže jejich počty upřesnit není možné,“ prozradili dopraváci z Třebíče.

Posyp na chodnících chyběl

Pouze hasiči hlásili vyproštění uvízlého kamionu u Vladislavi. Plné ruce práce měly Technické služby v Moravských Budějovicích. Po městě mají rozmístěno dvacet nádob s pískem, které bylo třeba doplnit, aby bylo čím sypat chodníky. Totéž činily v pondělí komunální služby v Třebíči. Ty mají podobných kontejnerů po městě na sto třicet a jejich vedoucí na radnici Vítězslav Kunst přiznal, že mírně zaspali. Třebíčská nemocnice neregistruje za poslední dny nárůst případů, kdy by se někdo poranil při chůzi po zledovatělém chodníku.

Víkend byl ale barvitější. Namátkou řidiči autobusové dopravy firmy BK bus měli velké problémy třeba při cestě do Jemnice, na vozovce byla vysoká vrstva břečky, několik vozidel jen na této trati sjelo do příkopu. „To bylo tím, že vytrvale hustě sněžilo, snažili jsme se to zvládat, jak se dalo,“ objasnil šéf silničářů Miroslav Černý.

Hasiči zase vyjížděli k osmi spadeným stromům přes cestu plus k jedné netradiční dopravní nehodě. Udála se v Chlístově a devatenáctiletý řidič na ni asi jen tak nezapomene. Se svým renaultem totiž nad ránem při smyku na namrzlé vozovce takříkajíc sejmul plynový rozvaděč. Musela přijet pohotovostní jednotka plynáren, aby zamezila unikání plynu. Nešika se naštěstí nezranil, opravy jej vyjdou na předvánočně nepříjemných pět tisíc korun.