„Hladina horního jezera je metr a půl pod maximem, začali jsme upouštět čtyři kubíky za sekundu místo dosavadních tří. Neplánujeme rychlé vypouštění, spíš jen pozvolné,“ zmínil včera vedoucí provozu Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice Josef Blaha.

Podle jeho slov není potřeba bít na poplach, i když v těchto dnech začaly mizet před očima masy sněhu z polí do potoků a řek. „Kdyby byl takovýto průběh počasí v březnu, měl bych větší obavy. Ale v únoru to není tak zlé, v následujících dnech bude ještě přimrzat, a tím se tání rozvolní a zpomalí,“ ubezpečil Blaha s tím, že kry, jež se na jezeře místy tvoří, chod elektrárny neovlivňují.

Včera v poledne hejtman Vysočiny Jiří Běhounek ukončil kalamitní stav, který předtím vyhlásil pro celé území kraje. „Speciální vyprošťovací technika zůstává i přes víkend na Vysočině v záloze,“ informovala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Odříznuti dva dny

Stav na silnicích v kraji budou monitorovat policejní hlídky. Pokračuje zimní údržba komunikací nižších tříd.

Včera se také po dvou dnech dostali ze sněhového sevření obyvatelé samoty Dašov místní části Štěměch. Bydlí tam asi deset lidí, ti mladší se nedostali za prací. „No, bylo to zajímavé, ale my jsme tu zvyklí. Silničáři i chlapi ze Štěměch se k nám nakonec těmi bariérami propracovali. Už jsem zažil i horší zimu, jednou si nás sem přijeli natáčet z Jihlavy, to jsme zmizeli pod sněhem úplně,“ popsal čerstvý zážitek důchodce Václav Pospíchal.

V Dašově si postavil krásnou chatu a obývá ji celoročně. Podle něj byly zimy v roce 2006 a 2000 právě ty extrémní, měli tam čtyřmetrové bariéry sněhu. To potvrdila i starostka Štěměch Marie Báňová: „V Dašově je krásně a klid. Těch pár lidí, co tam žije, ovšem skoro každou zimu platí daň na čas mívají neprůjezdnou silnici, těžko se k nim zvenčí probojovává.“

Silničáři ještě včera odpoledne zápasili s odklízením sněhových bariér nejen u Dašova, ale také v Loudilce místní části Okříšek, u Opatova na straně směrem k Šebkovicím.

„Za ty dva tři problematické dny, kdy bylo mraky sněhu, jsme na silnice vysypali okolo pěti set tun drti. O víkendu se ještě zaměříme na dočišťování křižovatek a autobusových zastávek od sněhových bariér,“ zmínil vedoucí třebíčského provozu Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Miroslav Černý.

Jeho ředitel Jan Míka upřesnil, že na celé Vysočině v průběhu kalamity silničáři aplikovali přes dva tisíce tun inertního posypu a devět set tun soli. Silničáři díky mírnému vývoji počasí od počátku zimy ušetřili asi 33 milionů korun. Teď ale během tří dnů proinvestovali 23 milionů. „Nejhorší situace byla na silnici I/38. Doprava tam stála v celém úseku z Jihlavy po Moravské Budějovice, odhadem tam uvízlo na tři stovky kamionů, na stejné silnici jich zapadlo asi padesát u Havlíčkova Brodu. Zle bylo taky na silnici I/19 u Divišova na Žďársku, potom u Sněžného ve Žďárských vrších,“ vypočítal Míka.

O víkendu bude zrádné počasí, mají se střídat teploty mírně nad nulou i pod bodem mrazu, do toho přijde déšť se sněhem. Vzhledem k tomu se už rozhodně nevyplatí riskovat a pomýšlet na bruslení v přírodě.