VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrt by neměla být tabu, říká vedoucí hospice

Třebíč /ROZHOVOR/ - Pomoc umírajícím a jejím rodinám na Třebíčsku zajišťuje Domácí hospic sv. Zdislavy Třebíč při tamní oblastní charitě. Ten se nyní stěhuje do nových prostor v ulici Generála Sochora. Vedoucí zařízení je Eva Vráblová.

14.4.2015
SDÍLEJ:

Eva Vráblová je vedoucí Domácího hospice sv. Zdislavy Třebíč.Foto: Deník/ František Vondrák

Co je to domácí hospicová péče?

Staráme se o pacienty, kteří se nachází v terminálním stádiu nemoci. Vědí o tom, že jim zbývá určitý čas života a byla vyčerpána kauzální léčba například chemoterapie, transplantace orgánu. Další léčba je zaměřena na mírnění potíží, které základní onemocnění působí.

Domácí hospicová péče nese zvýšené nároky i na rodinu, že?

Abychom naši péči mohli poskytovat, musí fungovat rodina. Musí být ochotná se na péči podílet. V rodině či mezi pacientovými blízkými se musí najít alespoň jedna osoba připravená převzít odpovědnost za kontinuální péči o pacienta.

Nicméně je to vyváženo domácím prostředím, které je pro pacienta předpokládám nejlepší.

Lidé nechtějí umírat v nemocnici a být izolovaní od svých blízkých. Chtějí se rozloučit s rodinou a strávit s ní čas společně. Je statisticky prokázáno, že asi 93 procent nemocných chce umírat doma. Povede se to však pěti až sedmi procentům.

Co Domácí hospic sv. Zdislavy pacientům a rodinám nabízí?

Abychom mohli hospicovou péči poskytnout, musí být splněno několik podmínek. Především musí být dostupná lékařská a sesterská péče 24 hodin sedm dní v týdnu. Nezbytným předpokladem je i pomoc rodiny nebo blízkých lidí. My můžeme pečující rodině nabídnout odlehčovací službu, která také funguje nepřetržitě, ale má omezené kapacity. Tuto službu zajišťují pečovatelky a umožňují rodině nezbytný odpočinek od velmi náročné péče. Také je velmi důležité, aby pacient i rodina věděli o zdravotním stavu a rozuměli významu hospicové péče. A pacient musí podle lékařských kritérií spadat do okruhu osob, pro které je hospicová péče určena. Nabízíme podporu psychoterapeuta a podporu v oblasti spirituální.

Co je to odlehčovací služba?

Ta nabízí blízkým možnost odpočinku tím, že péči o jejich blízkého na určitý čas převezme.

Kolik máte klientů?

Pečujeme o osm až deset pacientů. Určitě počítáme s tím, že s vyšší podporou kraje a zdravotních pojišťoven bychom mohli navýšit pracovní úvazky a zvládnout péči o více lidí. Za pacienty jezdíme do celého okresu Třebíč.

Jak dlouho v Třebíči fungujete?

Na Velký pátek to byl přesně rok, co jsme s primářem Ladislavem Kabelkou a naším ředitelem Petrem Jaškem začali domlouvat podmínky nástupu pana primáře do našeho hospicového týmu. Do té doby fungovala naše hospicová péče jako odlehčovací služba s podporou zdravotních sester. Ale neměli jsme lékaře a zdravotní sestry cíleně vzdělávané pro tuto oblast péče.

Smrt je sice smutná, ale přirozená součást života. Jak toto téma lidé dnes vnímají?

Před revolucí se tématu umírání doma nikdo nevěnoval. Umírání bylo vnímáno jako něco, co patří do zdravotnických nebo sociálních zařízení. Myslím, že ani v této době není veřejné mínění připraveno na to, že smrt a umírání, jako přirozená součást života, by se měla do rodin opět vracet. Ale snažíme se zároveň působit na veřejnost, aby se o tomto tématu hovořilo, aby smrt nebyla tabu. Vždyť smrt v dřívějších dobách bývala přirozenou, i když nechtěnou, součástí života.

Autor: František Vondrák

14.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Nová poslankyně za hnutí ANO na Vysočině Monika Oborná. Je jí 28 let a je z Náměště nad Oslavou.

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení