Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slevte nám na čtvrtinu, žádají náměšťskou radnici nájemníci

Náměšť nad Oslavou - Řada nájemníků městských bytů v Husově ulici v Náměšti nad Oslavou už dlouho usiluje o koupi bytů, ve kterých žijí. Zastupitelé jsou pro, avšak za ceny, které většina z nájemníků nechce akceptovat.

23.12.2015
SDÍLEJ:

S odkupem bytů v ulici Husova za odhadní ceny nájemníci nesouhlasili. Zastupitelé tak prodej odložili.Foto: Deník/ Kamil Černý

Asi šedesátka z nich přišla rozhořčeně na říjnové jednání městských zastupitelů. Vynutili si tam pozastavení prodeje a přepracování podmínek. Na prosincové jednání zastupitelstva pak poslali dva otevřené dopisy se svými požadavky.

Vedení města jim sice nabízelo až třicetiprocentní slevu oproti znaleckému posudku, většina nájemců však na ni údajně nedosáhne. Část celkové slevy by se totiž týkala lidí, kteří v bytech žijí nejméně dvacet let, další těch, kteří zaplatí do dvou měsíců od zveřejnění nabídky. To si však bude údajně moci dovolit jen málo z nich.

Zatímco město jim byt o ploše 58 metrů čtverečních nabídlo původně za 750 tisíc korun, nájemníci se nedávno dohodli, že by za něj zaplatili 174 tisíc, tedy ani ne čtvrtinu. Odpovídá to třem tisícům za metr čtvereční. „Jsme ochotni odkoupit byty za lidských, nikoliv tržních podmínek," upozornili v otevřeném dopisu adresovaném náměšťské radnici.

Kromě navržené sumy by byli svolní zaplatit už pouze za případné rekonstrukce rozvodů elektřiny, podlah, koupelen nebo kuchyní, po kterých volají už dlouho. „Město se nechová jako správný hospodář, do oprav bytových domů a bytů investovalo minimálně, nevyhovující jsou elektrické rozvody, netěsnící okna," píše se v dopisu nájemníků. „Dovolujeme si vás pozvat k pracovnímu jednání se zástupci nájemníků, kde bychom rádi hledali společnou řeč," vzkázali radnici.

Starosta Vladimír Měrka snahu o dojednání snížení ceny přivítal, ke konkrétní nabídce se ale vyjadřovat odmítl. „Nechci říkat, jestli je jejich návrh tří tisíc korun za metr čtvereční reálný, nebo ne. Můžu ale říct, že budeme jednat a určitě se dohodneme. Zastupitelstvo k tomu vůli má, nájemníci také, a to je nejdůležitější," řekl.

Po Novém roce

„V žádné větší vlně prodeje městských bytů v minulosti nedošlo k dohodě hned, ale vždy to bylo po jednání s nájemníky, někdy i bouřlivějším jednání," připomněl starosta.

Na říjnovém jednání zastupitelé prodej bytů na Husově ulici odložili s tím, že podmínky prodeje přepracují. Podle starosty se k problematice vrátí po Novém roce.

S otevřeným dopisem se na radnici obrátili kromě nájemníků starých bytů také lidé z nástaveb, které nechalo vedení města na bytových domech v ulici Husova postavit v letech 1998 a 1999. Jejich obyvatelé si nyní stěžují, že k nim město nepřistupuje férově. Logicky totiž nemohou dosáhnout na slevu, kterou radnice na podzim navrhla pro ty, kteří v bytech žijí nejméně dvacet let. „Domníváme se, že to je krajně nespravedlivé a ti, kteří jsou prvními nájemníky nástaveb, by měli mít též možnost dosáhnout na tuto slevu," upozornili v dopise.

Navíc prý formou půjčky složili radnici ještě před nastěhováním čtyři tisíce korun za každý metr čtvereční a podíleli se tak na výstavbě. Nyní se cítí znevýhodněni, protože kdyby po nich město tyto peníze v minulosti nepožadovalo, mohli by je nyní využít na koupi bytu.

O prodeji posledních městských jednotek by se mělo rozhodnout v příštím roce. Už dří-ve Náměšť prodala byty v ulicích Gen. Mrázka, Zborovská nebo Havlíčkova.

Autor: Kamil Černý

23.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Ilustrační foto

Víkend: Koná se drakiáda i setkání s čajomilcem

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

Fotbal na Třebíčsku

Třebíčsko - Kam na fotbal na Třebíčsku.

Pozor na kapsáře! Řádí v obchodech i na parkovištích, varovala policie

Třebíč - Pozor na kapsáře! Pohybují se prakticky všude. V supermarketech, v dopravních prostředcích, na nádražích, na ulici, na tržištích, v restauracích, hernách i na parkovištích. Dokladem toho je jeden z posledních případů z policejních statistik.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

Moravské Budějovice - Rovných deset let uplynulo od založení Městské policie v Moravských Budějovicích a strážníci chtějí kulaté výročí oslavit spolu s místními lidmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení