Když se letos ptačí chřipka objevila na Vysočině poprvé, začala rodina Rouskova z Častotic své slepice chránit. Tehdy ještě netušila, že se nemoc dostane až do jejich obce.

"Slepice jsme uklidili a ven je pouštíme minimálně. Všechno oblečení, které se s nimi dostane do kontaktu, hned pereme. Sami se hned sprchujeme, abychom nějaký patogen nepřenesli. Máme kvůli chřipce strach," uvedla rodina Rouskova.

Hasiči začali s likvidací ohniska ptačí chřipky ve Vanči na Třebíčsku.
Další ptačí chřipka na Třebíčsku: hasiči už likvidují ohnisko ve Vanči

Podobně se zachoval i chovatel Jindřich. Ten má více než deset kusů drůbeže.

"Slepice jsem ve středu hned dal do chlíva. Zůstanou tam, dokud se situace nezklidní a nebudou v bezpečí. Na vzduch nesmí. Nevím, jak přesně se tu nemoc objevila a jak se šíří, takže nechci nic riskovat. S něčím takovým jsem se setkal poprvé a snad naposledy," přiblížil obyvatel Častotic.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Jak se mají hospodáři zachovat, doporučil už ministr zemědělství Marek Výborný, když se letos v únoru na Třebíčsku objevila ptačí chřipka poprvé.

Omezení platí pro chovatele drůbeže a ptactva v Třebíči a místních částech.
Omezení v Třebíči kvůli ptačí chřipce. Obyvatelé musí chránit a sčítat chovy

"Rozumné preventivní opatření je chov uzavřít. Ideální je drůbež vůbec nepouštět ven. Také drobní chovatelé by si ji měli chránit. Ta nemoc je velmi nakažlivá. Roznáší ji i divoké ptactvo. Může se to šířit trusem," prohlásil ministr v Třebíči.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dekontaminace, kafilérie a hasiči: ve Valdíkově pokračoval boj s ptačí chřipkou

Zdroj: poskytl HZS Kraje Vysočina