Když se letos ptačí chřipka objevila na Vysočině poprvé, začala rodina Rouskova z Častotic své slepice chránit. Tehdy ještě netušila, že se nemoc dostane až do jejich obce.
"Slepice jsme uklidili a ven je pouštíme minimálně. Všechno oblečení, které se s nimi dostane do kontaktu, hned pereme. Sami se hned sprchujeme, abychom nějaký patogen nepřenesli. Máme kvůli chřipce strach," uvedla rodina Rouskova.
Podobně se zachoval i chovatel Jindřich. Ten má více než deset kusů drůbeže.
"Slepice jsem ve středu hned dal do chlíva. Zůstanou tam, dokud se situace nezklidní a nebudou v bezpečí. Na vzduch nesmí. Nevím, jak přesně se tu nemoc objevila a jak se šíří, takže nechci nic riskovat. S něčím takovým jsem se setkal poprvé a snad naposledy," přiblížil obyvatel Častotic.
Jak se mají hospodáři zachovat, doporučil už ministr zemědělství Marek Výborný, když se letos v únoru na Třebíčsku objevila ptačí chřipka poprvé.
"Rozumné preventivní opatření je chov uzavřít. Ideální je drůbež vůbec nepouštět ven. Také drobní chovatelé by si ji měli chránit. Ta nemoc je velmi nakažlivá. Roznáší ji i divoké ptactvo. Může se to šířit trusem," prohlásil ministr v Třebíči.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dekontaminace, kafilérie a hasiči: ve Valdíkově pokračoval boj s ptačí chřipkou