Mladí lidé se však do učebních oborů již několik let nehrnou. „Obory jako zedník, tesař nebo zámečník jsou v celém kraji včetně Třebíčska špatně naplněné, mnohdy se vůbec neotevřou," popisuje situaci vedoucí odboru školství krajského úřadu Miroslav Pech.


Přesto situace nevypadá do budoucna tak zle. „Narostl nám počet přihlášených do oborů automechanik nebo opravář zemědělských strojů," informoval ředitel Střední školy řemesel v Třebíči Jaroslav Donutil. Tato změna nemá podle Donutila jednoznačné vysvětlení, ředitel však poukazuje na jednu z možných příčin: „Máme smlouvy s jednotlivými firmami, kam pak naši učni odcházejí. V novém roce bychom se rádi zapojili do stipendijního programu firmy Mann Hummel. Je možné, že už tohle k rodičům proniklo."


Mann Hummel program pro učně teprve chystá. Navazuje tak na stipendia pro maturanty. „S učněm podepíšeme smlouvu před posledním rokem jeho studia. Během toho může získat stipendium až třicet tisíc korun. Ve smlouvě se zaváže k tomu, že u nás bude po vyučení tři roky pracovat. Podrobnosti tohoto konkrétního programu nejsou ještě vyladěné. Není proto úplně jasné, kdy se rozběhne," upřesnila Eva Hladká, která se ve zmíněné firmě stipendijními programy zabývá.


S různými firmami na Třebíčsku spolupracuje také Střední odborné učiliště technické v Třebíči. „Zájem různých pracovišť se zvýšil tak před dvěma lety. Dříve se poptávaly po již vyučených žácích, dnes se jejich pozornost přesouvá již do školních lavic," řekl ředitel Miroslav Votinský, který letos poprvé otevře obor obráběč kovů, a to hned pro třináct zájemců.


S firmami z oboru spolupracuje již delší dobu Střední stavební škola v Třebíči. „Více přihlášek na učňovské obory jsme letos nezaznamenali" doplnil ředitel Alois Novák. Podle Nováka ovlivňuje zájem o řemesla spokojenost pracovníků ve stavebních firmách.

PETRA PISKOVÁ