Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy nemají z čeho platit provozní zaměstnance

Třebíč – Doslova zděšení zavládlo mezi řediteli základních a mateřských škol poté, co minulý týden obdrželi rozpočet z hejtmanství. Z něj jim vyplývá, že nemají z čeho zaplatit uklízečky, školníky a kuchařky.

11.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Libora Kohůtová

„Peníze nám chybí a nelíbí se mi to! Řešit to propouštěním už nelze, snižováním úvazků také ne, protože už není kde ubrat. Vždyť už provozní zaměstnanci nedostávali ani osobní ohodnocení,“ rozčiloval se ředitel Základní školy Benešova Třebíč Jaroslav Dejl.

Dříve záleželo na řediteli školy, jak se svěřeným objemem peněz hospodařil - z balíku peněz na pedagogy mohl přesouvat finance na platy provozních zaměstnanců a naopak. V tom nové opatření ministerstva školství brání.

Situace se dotýká i třebíčské radnice, která je zřizovatelem místních základních a mateřských škol. Ředitelé se na ni skrze potíže s výplatami pro provozní zaměstnance obracejí. „Minulý pátek jsme měli na toto téma schůzku s řediteli, abychom je uklidnili a našli řešení,“ vysvětlil třebíčský místostarosta Pavel Pacal.

Řešení prý našli ve dvou rovinách. „Jednak by každá škola měla hledat úspory v rámci svých možností. Další věcí je, že vyvineme tlak na jednání s krajským úřadem, potažmo s ministerstvem školství, protože ten problém není jen záležitostí Třebíče a kraje, ale je to celorepublikový problém,“ zdůraznil místostarosta.

Podle Pacala je situace jasným signálem, že do budoucna hodlá ministerstvo školství na základních a mateřských školách hradit pouze pedagogické pracovníky. Ministerstvo nejspíš hledá, kde ušetřit finance na avizované zvýšení platů nových pedagogů.

Bez uklízeček se škola neobejde

Protože budovy a pozemky základních a mateřských škol jsou v majetku města, ale pečují o ně uklízečky a školníci hrazení ministerstvem, usiluje ministerstvo školství, aby platy těchto nepedagogických zaměstnanců byly hrazeny městy, tedy samotnými zřizovateli škol.

S podobným nedostatkem financí se potýkají i školní jídelny, které dostávají peníze také normativně na počet stravovaných žáků, a s menším počtem pracovnic již nelze podle ředitelů škol zajistit školní a závodní stravování.

Jak se na situaci dívá coby pedagog, zmínil místostarosta Pavel Pacal: „Je to věc velmi nepříjemná, protože osobně považuji školu za jeden celek a nerozděluji pedagogy a nepedagogy. Ani bez jedněch nemůže žádná škola fungovat.“

Proto prý radní vyzvali všechny ředitele školských zařízení, aby se nepouštěli do extrémního snižování tarifních složek pro nepedagogy, byť jim to zákon od ministra Drábka umožňuje.

„Ty tarify jsou už tak dost nízké a nepedagogové jsou prostě na školách potřeba,“ mínil Pacal.

„Čím větší škola, tím má míň peněz na provozní zaměstnance. A všechno je to tím, že normativ na žáka se liší proti normativu, který mají střední školy,“ pohoršoval se ředitel Jaroslav Dejl ze ZŠ Benešova Třebíč.

V tom souhlasí i ředitel další třebíčské školy, ZŠ Kpt. Jaroše Třebíč, Karel Dolák: „Naše škola je na tom s platy na provozní zaměstnance bídně, tak jako většina ostatních velkých škol. Nebudeme schopni fungovat s menším počtem uklízeček ani kuchařek, než máme.“

Na kraji se slévají peníze na střední a základní školství a také se tam přerozdělují.

Kraj z nich hradí provoz a platy zaměstnanců středních škol, jichž je sám zřizovatelem, ale také dává na platy zaměstnanců základních a mateřských škol.

Kraj se už dříve zbavil v našem regionu DDM, novým zřizovatelem je město. Kraj už není ani zřizovatelem Plavecké školy v Třebíči. Teď hodlá na Vysočině restrukturalizovat střední školství.

Autor: Eva Bártíková

11.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští dorostenci padli v sousedském derby

Ilustrační foto.

Mladíci Horácké Slavie pelhřimovské Medvědy vůbec nešetřili

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika není kamenolom, aby ji museli dělat jen muži, říká jednička Zelených

Vysočina - Jedinou květinou mezi trny na Vysočině je jednička kandidátky Zelených Veronika Hana Konvalinková.

Lipník zvítězil už popáté v řadě

Třebíčsko – Boj o špici se vyrovnal. Vedoucí Třebelovice prohrály v Chlístově a jejich náskok na čele tabulky okresního přeboru se po 11. kole ztenčil na bod. Ten na lídra chybí Přibyslavicím, které uspěly na hřišti fotbalistů rezervy Jemnicka. Nejlepší formu má v současné době Lipník, který naplno bodoval už pětkrát v řadě a posunul se na čtvrté místo.

OD SOUSEDŮ: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení