„Kdo se vyučí v řemesle, má vždycky potenciál uplatnit se na trhu práce. Naopak takový středoškolsky vzdělaný ekonom či osmnáctiletý manažer, o ty zájem prostě není a je to logické. Dokud nemají alespoň bakalářské studium, nejsou pro zaměstnavatele zajímaví. Naopak učni se můžou poměrně rychle postavit na vlastní nohy, když jsou šikovní, a osamostatnit se,“ připomněla Jana Minaříková z třebíčského úřadu práce.


Marta Valenčíková z Třebíče má syna v devítce. „Kluk je chytrý, ale nechce se učit. Než ho tlačit do střední školy a ztrácet s ním nervy, ať si raději sáhne na řemeslo. Až dospěje, třeba přijde k rozumu a dodělá si maturitu. Pro lepší pocit. Nebo zjistí, že se dokáže sám dobře zaopatřit a k sebevědomí už další zkoušky potřebovat nebude,“ poznamenala.


I v době krize není snadné rychle sehnat topenáře, malíře pokojů, instalatéra. Kdo doma něco opravuje, musí chvíli čekat, než si na něj řemeslníci s dobrou reputací udělají čas.


Střední škola stavební (SŠS) v Třebíči nabízí šest klasických oborů, ve kterých se lze vyučit řemeslu. A to: zedník, malíř – lakýrník, truhlář, tesař, instalatér, elektrikář – silnoproud. Pro absolventy speciálních škol je vhodný obor malířské a natěračské práce. Vyučuje se v něm méně teorie.


Bude příští rok zájem?


„Letos jsme pro malý zájem neotevřeli obor malíř – lakýrník. Příští rok bychom ho ale zase rádi do výuky zařadili. Po těchto řemeslnících je poptávka, kraj šikovným učňům poskytuje stipendium. Je dobré si uvědomit fakt, že vyučený malíř si poměrně rychle může otevřít vlastní firmu bez velkých počátečních nákladů,“ upozornil ředitel SŠS Alois Novák.


Na druhém konci města je další velká střední škola – Střední průmyslová škola Třebíč. I zde jsou v nabídce tři perspektivní obory: elektrikář pro silnoproud, mechanik elektronických zařízení a obráběč kovů. „Z úřadu práce víme, že je velká poptávka po šikovných obráběčích kovů, kteří dokážou obsluhovat takzvané CNC stroje. Nám se hlásí málo žáků, přitom máme kvalitně vybavenou školu, i u nás lze získat od krajského úřadu stipendium,“ připomněl zástupce ředitele školy Ivan Charvát.


Mnohem víc informací z oblasti studijních a učebních oborů středních škol nabídne XV. Mezinárodní veletrh vzdělávání Didacta. Proběhne 20. a 21. října v prostorách Střední školy průmyslové v Třebíči v ulici Manželů Curieových.