Takovou zkušenost udělal Deník, když před týdnem testoval zabezpečení škol. Je čtvrtek po desáté hodině dopoledne. Dveře u třebíčské základní školy Horka-Domky jsou jako jinde zavřené na kouli.

Na tabulce vedle zvonku visí informace: Zazvoňte na vrátnici, řekněte, za kým jdete. A tahle věta skutečně funguje jako kouzelná formule, otevírající dveře do budovy. Nikdo vás nezastaví, nic vám nestojí v cestě. Můžete jít, kam chcete.

Redaktor takto prošel až do ředitelny. Je pravdou, že na prázdných chodbách si toho mnoho nevezmete. Kdyby vás přece jen napadla nějaká nekalost, ústup nemusí být tak snadný, jako průnik.

S řinčením zvonku se chodby náhle zaplní, jste rázem pod drobnohledem desítek očí dětí a pedagogů. Ředitel školy Pavel Kessner je nenadálou návštěvou poněkud zaskočen. Správný scénář měl podle něj být trochu jiný. „Když vás pustili, měl byste zajít na vrátnici, kde byste se měl zapsat; kdo jste, kam jdete. A při odchodu zase nahlásit, že odcházíte. Asi vám věřili,“ říká ředitel Kessner.

Vrátnice ale zůstala při příchodu i při odchodu zavřená. Žádné zapisování, skleněné dveře zatažené záclonkou, cesta volná. Bude tohle ředitel školy řešit? „Určitě s nimi promluvím. Pokyn mají jasný,“ tvrdí Kessner.

Vrátný ale tak jako tak nemá žádnou pravomoc legitimovat návštěvy. Co kdo oznámí a zapíše do knihy návštěv, nelze zkontrolovat. Na tuto skutečnost upozorňuje ředitel jiné školy, Karel Dolák ze ZŠ v ulici Kpt. Jaroše v Třebíči.

„Je s tím docela problém. Jde nám především o bezpečnost dětí a personálu, na druhou stranu škola je instituce, která musí s veřejností komunikovat. Spousta lidí sem vejde, třeba se i zapíše na vrátnici, ale co ten člověk má za úmysly, to prostě nezjistíte,“ podotýká ředitel Dolák.

Do jeho školy jen tak neprojdete. Ještě než vám otevřou vnitřní vchodové dveře, musíte se zapsat do sešitu a oznámit důvod vaší návštěvy. Paní vrátná si vás ještě z otevřených dveří vrátnice přeměří od hlavy k patě a poté vás teprve vpustí. „Tahle praxe byla běžná,“ komentuje ředitel.

Školu v ulici Kpt. Jaroše provází nedávná aféra s úchylným fotografem. Neznámý muž se měl v tělocvičně, kterou škola odpoledne pronajímá, pokusit fotografovat dva malé chlapce. Případem se stále zabývají kriminalisté. „Zpřísnili jsme podmínky, vyměnili fabky, upozornili děti, rodiče, pedagogy. Zdůraznili jsme všem organizacím, které si tělocvičnu pronajímají, aby dbaly

na bezpečnost. Sám jsem si to poté několikrát kontroloval,“ vyjmenovává Dolák. Prostor před školou a místo u tělocvičen navíc monitorují dvě kamery městského bezpečnostního systému. Ty například u školy Horka-Domky na Václavském náměstí zatím chybí.

„O kamery jsme žádali, ale tenkrát to narazilo na problém, že sem není dovedený žádný optický kabel. Až bude tato část města napojena, bude se to řešit. Už se o tom jedná,“ vysvětlil ředitel školy Pavel Kessner.