Jednou z úspěšných rodin byli také Zábršovi z Třebíče. „Dcera je únorová, už teď má přes tři roky. U zápisu byla jedna z nejstarších, přijali nás bez problémů," konstatovala Veronika Zábršová. S manželem dceru Justýnku přihlásili do Mateřské školy Bartuškova. „Paní ředitelka slíbila, že nám hned po rozhodnutí zavolá výsledek, a kdyby dceru nepřijali, doporučila by nás do školky na ulici Okružní," řekla Zábršová.

Právě spolupráce mezi mateřskými školami je, alespoň dle vyjádření ředitelek, příkladná. „Když nějaké dítě nemůžeme vzít, volám ředitelkám do ostatních školek a ptám se, jestli nemají místo u sebe. Takto se s ostatními školkami domlouváme už normálně," popsala Hana Lázničková, ředitelka Mateřské školy v ulici Obránců míru. „Spolupráce s ostatními je perfektní, situace se hodně zlepšila," doplnila ji kolegyně Miloslava Brančíková, ředitelka školky Benešova.

Její školka má z oslovených největší počet odmítnutých dětí, podle ředitelky je to proto, že se jim hlásil velký počet dvouletých dětí. Školky přitom většinou berou děti až od tří let. „Zápis proběhl velice dobře. Nevzali jsme jenom jarní děti, které jsou ještě malinké a tři roky jim nebudou ani na začátku dalšího školního roku," pochvalovala si Brančíková, které do školky přibude 45 nových tváří. Jenom jedno dítě pak museli odmítat na Obránců Míru. „U zápisu jsme měli 25 volných míst, dětí se nám hlásilo 26, takže přesah nijak dramatický nebyl. Nevzali jsme jedno dítě, které ale stejně mělo nastupovat až od ledna příštího roku," řekla Lázničková.

Přesná čísla o zápisu zatím neznají ve školce Duha. „Někteří rodiče přihlášky na poslední chvíli rušili. Přihlašovali děti do více školek, protože nevěděli, kde se uchytnou," vysvětlila ředitelka Jana Hýžová. Školka, která ve dvou budovách pojme téměř 300 dětí, dlouhodobě spoléhá na kapacitní výjimky. „Podle vyhlášky bychom měli mít ve třídě 24 dětí, s výjimkou jich míváme tak 26 nebo 27," řekla Hýžová. „Pořád je to ale lepší než třeba předloni. To jsme měli přesah 40 dětí, teď je jich tak 20," dodala.

TADEÁŠ MAHEL