Do 28. února musí ředitelům základních škol odevzdat přihlášky ke studiu na středních školách či odborných učilištích.
Někteří už mají o své volbě jasno. „Hlásím se na kadeřnici. Pak bych chtěla pokračovat nástavbou a udělat si maturitu,“ prozradila patnáctiletá Michaela Svobodová z Třebíče.
Jiní ale konkrétní představu nemají. Do poslední chvíle tápou a spolu s rodiči zvažují své možnosti. Pomoc a radu však mohou hledat i u odborníků.

Výchovní poradci či úřad práce

Na každé základní škole působí výchovný poradce, většinou některý z členů pedagogického sboru. Ten se kromě jiných výchovných činností věnuje také výběru dalšího studia žáků, po domluvě konzultaci s dítětem i rodiči.
Jiná možnost je kontaktovat příslušný úřad práce. Také zde vám poradí, podle čeho se orientovat. „Poskytujeme plánované skupinové poradenství pro žáky osmých a devátých tříd. Nabízíme přehled škol v regionu i kraji. Objednat se lze i k individuálnímu poradenství,“ sdělila Anna Banásová z

Poradenského střediska pro volbu povolání při Úřadu práce v Třebíči.
A čím se při volbě budoucí profese řídit? Podle odborníků je dobré zvážit studijní schopnosti, znalosti včetně jazykových i šanci dítěte dostat se na vybranou školu. „Provádíme také test zájmu, který napoví směr, jímž se má dotyčný žák ubírat. Samozřejmě odkazujeme i na trh práce,“ nastínila Banásová.

Den D, 1. kolo přijímaček nastane 21. dubna. O jejich výsledcích budou žáci informováni do sedmi kalendářních dnů. Ti neúspěšní mají šanci ve druhém a dalších kolech, jež některé školy vypisují. Jejich přehled najdou například na www.scio.cz/7k/2kolo.