„Já tomu nerozumím, do letošního února byl klid a najednou se ,něco´ stalo. V takovém ovzduší nedůvěry se mi pracuje špatně a každý den přemýšlím, co bude dál,“ kroutí hlavou ředitel Základní školy Police Karel Tobolka. Učí zde přes dvacet let, devět let je ve vedoucí pozici. Zastupitelstvo jej vyzvalo k rezignaci už koncem loňského školního roku, on však neodstoupil.

„S panem ředitelem je opravdu složitá domluva. Přišly na něj tři anonymy – na obecní úřad, kraj a školní inspekci. To je celé, víc se k tomu nechci vyjadřovat,“ uvedl polický starosta Karel Janoušek.

„Myslím, že nejdůležitější na celé nynější situaci je fakt, že devítiletka je na výjimce – má 88 žáků, což je velký podstav a do příštího roku plánujeme zúžit vyučování pouze na první stupeň,“ vysvětlil starosta.

„Slyším dlouhodobě výtky na chování ředitele, stejně ale tu školu čeká omezení provozu. Je to už finančně neúnosné,“ podotkl Jan Nekula, starosta Kostník, odkud také směřují žáci do Police.

Audit na hospodaření školy, který si zřizovatel objednal, pochybení neprokázal. Česká školní inspekce ve většině bodů také neshledala problém. Až na jediný. Ten se opět týkal osobního přístupu ředitele k žákům v jedné konkrétní situaci. Pokud vyrazíte do ulic a zeptáte se na chování Karla Tobolky k dětem, reakce jsou rozporuplné. Zaznívají výtky jako zesměšňování žáků před kolektivem, arogance, zákeřnost a podobně. Podepsat se ale pod svá slova nikdo nechce: „Mám tam děcka, chápejte,“ ohrazuje se matka dvou dětí z Police. Jiná maminka opáčí: „No ale akcí pro děti se tu snaží dělat dost, škola nemá v tomto směru špatnou pověst.“

Do polické základky dojíždějí děti z pěti okolních vesnic a budoucí alternativa je pro ně jasná – ti starší budou navštěvovat školu v Jemnici.

„Od příštího školního roku chceme včlenit do provozu školy i mateřskou školku. Nyní připravujeme podklady pro žádost o financování z fondů,“ předeslal starosta Janoušek. A jedním dechem dodal: „Vypíšeme nové výběrové řízení na ředitele.“