Radnice zatím nemá jasno, chybí spolupráce politiků s odborníky

Dvě učebny má do ledna příštího roku pronajaty třebíčské gymnázium. I když radní odsouhlasili rekonstrukci se záměrem poskytnout zbývající prostory Základní škole T. G. Masaryka, dokonce již byla vyhlášena veřejná soutěž o zakázku projektové dokumentace stavebních úprav, je celá věc prozatím „u ledu“. Město se totiž v srpnu rozhodlo veřejnou zakázku zrušit.

„Vítězný zájemce svoji nabídku stáhl. Zjistil nějaké problémy s osvětlením, já si ale nemyslím, že jsou nepřekonatelné,“ sdělil místostarosta Jan Karas. „Sejdeme se v užším kruhu s ředitelem základní školy, abychom záležitost zhodnotili a případně vyhlásili řízení nové,“ dodal.

Překážek je ale podstatně víc. „Firma KV Projektstav nás písemně upozornila, že kromě stávajícího denního osvětlení budova nevyhovuje požadavkům na základní školu z důvodu poměrně frekventovaného místa a s tím souvisejícího hluku. Navíc by zřejmě byli proti i památkáři,“ doplnil Karasovy informace Jan Prášek z odboru rozvoje a investic. „Proto se rada města rozhodla záměr pozastavit a znovu zvážit, aby nedošlo k ukvapené investici peněz,“ vysvětlil Prášek.

Původní výběrové řízení už tedy svého vítěze měla – stala se jím třebíčská firma KV Projektstav v čele s Karlem Vaverkou, která učinila nejlevnější nabídku.

„Po prostudování podkladů mi bylo jasné, že představa vedení školského odboru je nereálná. Proto jsem navrhnul veřejnou soutěž zrušit. V opačném případě bychom odstoupili,“ konstatoval Vaverka. „Pro současné využití, kdy jsou v budově dvě třídy gymnázia, stavební úpravy nejsou třeba. Má-li však dojít k rekonstrukci, je zapotřebí spolupráce politiků, jenž nejsou znalí příslušného oboru, s odbornými komisemi. Jejich práci by pak mohli využít ku prospěchu města,“ vyjádřil se Karel Vaverka.

Původní majetek Třebíče, jenž od roku 1949 spravoval Školský úřad Třebíč, je opět vlastnictvím města od roku 1992.